Mostovi iz trde pene - kako se izdelujejo

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
miro34
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 33
Pridružen: 21.11.2007, 9:03
Kraj: Nova Gorica

Mostovi iz trde pene - kako se izdelujejo

Odgovor Napisal/-a miro34 »

Zdravo!

Torej zanima me katera tehnologija in material se uporabljajo za izdelavo mostov - npr. Noch. Vsi pišejo o trdi peni, zanima pa me komplet vse od form dalje, strojev, kje se da to narediti v SLO (smo že na profi področju),...

Da pa ne odpiram nove teme, bi kar tu vprašal, če kdo ve kaj se je zgodilo s serijo člankov v TIMu, ki so govorili o izgradnji dvo nivojske makete - dobro leto dve nazaj. Vsaj še eden oziroma zadnji članek ni nikoli izšel.

Lep pozdrav, Miro.
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Mostovi iz trde pene - kako se izdelujejo

Odgovor Napisal/-a volkun »

@Miro...
lahko navedeš naslov člankov v TIM-u in avtorja, ali vsaj poveš, o kakšni vrsti makete je bilo govora?
Mogoče lahko pomagam.....

lp, Vojko
miro34
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 33
Pridružen: 21.11.2007, 9:03
Kraj: Nova Gorica

Re: Mostovi iz trde pene - kako se izdelujejo

Odgovor Napisal/-a miro34 »

Zdravo!

Sem mislil, da je bilo pred kratkim. No, npr. Gradnja železniške makete Southern Railway 11.del je bil objavljen maja 2013 (TIM 09, letnik LI); avtor Vojko Travner.

Način izdelave makete mi je bil zelo všeč, ker je na maketi dosti več razpoložljivega prostora kot pri "klasiki", pa sem se skoraj opogumil, da bi še sam šel v izdelavo na ta način.

Lep pozdrav, Miro.
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Mostovi iz trde pene - kako se izdelujejo

Odgovor Napisal/-a volkun »

Hoj Miro....
Ja to so bili moji sestavki o gradnji N makete v ameriškem slogu, ki pa jih nisem več pošiljal na uredništvo, radi zapletov okrog honorarja. Mimogrede: maketa ni dvo nivojna pač pa pet (5) nivojna :D .
Ta maketa je sedaj v lasti mojega vnuka in jo počasi skupaj dokončujeva. Imel sem pripravljenih čez 60 prispevkov, pa sem odnehal, ker so nekateri pač skrajno nesramni in arogantni (tu ne mislim na uredništvo TMA-a, ampak na založbo TZS - tehniška založba Slovenije....). Pa pustimo to reč za nami in mislim, da boš tudi tukaj našel kaj primernega zase.

Na tem naslovu pa je 18 sestavkov v PDF formatu, ki si jih lahko dolpotegneš in v miru prebereš / pregledaš. Ostale imam doma na PC-ju. Bom poiskal, ko pridem domov in naložil na že omenjeno stran:
https://groups.yahoo.com/neo/groups/zeleznica/info
:D

lp Vojko T.
miro34
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 33
Pridružen: 21.11.2007, 9:03
Kraj: Nova Gorica

Re: Mostovi iz trde pene - kako se izdelujejo

Odgovor Napisal/-a miro34 »

@Vojko najlepša hvala. Bom z veseljem pregledal.

Kar pa se tiče mostov imam sam željo izdelovati most (profi mini serija) ne poznam pa koga, ki se na področju maketarstva ukvarja ali z izdelovanjem orodij ali brizganjem plastike (sklepam, da je to prava tehnologija).

Lep pozdrav, Miro.
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Mostovi iz trde pene - kako se izdelujejo

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Zdravo!
"Trda pena", ki jo omenjaš, je verjetno poliuretanska (PU). Uporablja se marsikje, n.pr. tudi za industrijsko izdelavo sedežev za motorna vozila ....
LP - Peter
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Mostovi iz trde pene - kako se izdelujejo

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Miro,
brizganje plastike ni poceni zadeva. V klubu Baat (pa tudi drugje) zgleda zadeva takole. Najprej se naredi model, ki mora biti primerno narejen (plastične stene primerne debeline, snemni koti, deli prirejeni za čim manj delno orodje, itd), vse skupaj se mora ujemati, biti vsaj enkrat sestavljivo, če so kompleksni... Eventuelno predvidiš, da ne bo vse iz plastike ampak recimo kaj zjedkano, lasersko rezan material itd. Za dele, ki bodo brizgani iz (ABS) plastike se potem naredi orodja (kalupe) na računalniku. Pri tako majhnem vagonu kot je Baat ali pa službeni Dd nismo niti upoštevali skrčkov medtem ko pri daljših objektih (recimo Y vagoni) pa je treba upoštevati skrčke plastike. Kose je treba primerno razpostaviti in ko je 3D model orodja narejen, gre v izdelavo v orodjarske delavnice. Tu potem kalupe sfrezajo iz kosov jekla, kar je finih detajlov se jih "vžge" z elektro erozijo (ki je lahko konkretno draga), nato se kalupe zbrusi ali spolira (po različnih stopnjah) in upaše med seboj. Pri tem je treba vedeti, da so kalupi le manjši del precej večjega orodja, katero se vpne potem v stroje za brizganje plastike. Potem se naredi nekaj prototipov, kalupe korigira in lahko se gre v serijo. Večji proizvajalci lahko naredijo več prototipov, tudi 5 ali več serij.
Celoten proces traja kar nekaj časa, zato zadeva ni poceni. Orodja za vagone pri večjih proizvajalcih stanejo nekaj 10.000 EUR, za lokomotive so velikokrat tudi 100.000 EUR...
Ne vem kaj točno imaš v mislih ampak je treba računat, da če daš za kompleten proces recimo 20.000 EUR, potem moraš narediti ustrezno količino modelov, da se bodo kupovali po ustrezni ceni, vsaj toliko da se povrne strošek proizvodnje. Si mogoče razmišljal o 3D tiskanju teh modelov? Je že res, da modeli niso spolirani in da je natančnost pod 0,3mm vprašljiva, tudi tiskajo se precej dolgo ampak za par modelov je mogoče tak postopek le cenejši?
Goran
Uporabniški avatar
1borna
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 251
Pridružen: 28.05.2011, 17:00

Re: Mostovi iz trde pene - kako se izdelujejo

Odgovor Napisal/-a 1borna »

Ja sam još davne 1978 smislio sistem nazvan "Modulo" za izradu raznih objekata od tipskih elemenata (u H0) i ponudio tadašnjoj Mehanotehniki.
Uskoro su mi javili da im se to sviđa te da bi ih mogli plasirati na svjetsko tržište,no prvi uvjet je bio da napravim barem po 5.000 primjeraka svakog
objekta!
Pronašao sam u Zagrebu čak i jednog plastičara koji se netom vratio iz Njemačke tvornice Vollmer koji bi radio kalupe i brizgao modele!
No trebalo je napraviti 10-ak raznih skupih kalupa, platiti izradu puno tisuća tipski kutija za modele itd. za što nisam imao niti desetinu gotovine....i tako
je propao moj pokušaj (sama Mehanotehnika nije htjela ništa investirati)
(da sam bio u Americi vjerojatno bi dobio od banke kredit za početak, danas se novci prikupljaju i preko Start-upa)
miro34
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 33
Pridružen: 21.11.2007, 9:03
Kraj: Nova Gorica

Re: Mostovi iz trde pene - kako se izdelujejo

Odgovor Napisal/-a miro34 »

Hvala @gorchi za konkretno pojasnilo.
Sem metalurg in sem tudi bil vpet v naročanje kovinskih kokil za litje kovin in mi je to področje domače. Je pa plastika svojevrsten "šmorn" in je po svoji strani dosti bolj komplicirana kot kovine, zato pa sem tudi postavil to vprašanje, ker ne poznam dovolj procesov izdelave in vseh detaljev, s katerimi se pri kovinah ni potrebno ubadati. Recimo enostaven primer bi bil, če bi imel model ali orodje in ga napolnil s purpeno. Na ta način se stroja za brizganje ne potrebuje. Vprašanje je torej: ali se za postopek izdelave s trdo peno nujno potrebuje stroj za brizganje plastike? Če se ga, potem je orodje res drago. in za to iščem alternative. Če govorimo o objektu dolgemu recimo 1 meter se 3D tisk lahko hitro zalomi, če govorimo o komercializaciji proizvoda. Je pa res, da je to super tehnika. Verjetno bi njo uporabil za izdelavo pramodela.
Investirat v posel toliko denarja brez da bi vedel potencial na trgu je ogromen rizik. Bi bilo zanimivo vedeti za koliko to naredijo Kitajci. Sem dobil ponudbe tudi od njih za res nizko ceno. So pa zahtevali 100 % avans. In potem ne veš kaj dobiš v kontejnerju.

Lep pozdrav, Miro.
miro34
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 33
Pridružen: 21.11.2007, 9:03
Kraj: Nova Gorica

Re: Mostovi iz trde pene - kako se izdelujejo

Odgovor Napisal/-a miro34 »

@1borna: glede na to, da je govora o Mehanotehniki; ali ni žalostno da ne Mehanotehnika ne Mehano nista izdelala (ali pa jaz ne vem) nobenega YU, SLO ali ostalih vlakov. Pa četudi bi na edinih potniških vagonih, ki so jih izdelovali bile domače oznake bi billi takrat mi otroci zelo veseli. Lokomotiva pa sploh. Sedaj štepajo le tiste kontejnerske vagone. Imajo verjetno nek renome na trgu ampak tega ne znajo in niso znali dovolj izkoristiti očitno (tudi tvojo idejo), kar pa je žalostno. Tako vidim stvari jaz.

Lep pozdrav, Miro.
Uporabniški avatar
1borna
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 251
Pridružen: 28.05.2011, 17:00

Re: Mostovi iz trde pene - kako se izdelujejo

Odgovor Napisal/-a 1borna »

Ja, nažalost je takole bilo in prošlo!
Imao sam prijatelja u samoj tvornici, Josipa Miheliča koji je bio vrsni modelar i godinama trudio se da se napravi nešto domaće no nije bilo razumijevanja.
Izgovor je uvijek bio da je domaće tržište premaleno za velike serije koje bi trebalo napraviti da bi bile isplative, sve se gledalo kroz profit.
/ispričavam se što sam otišao u off topic no mlađe generacije ne znaju kako je bilo prije/
LP
Odgovori