Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
duro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 418
Pridružen: 16.02.2009, 12:53
Kraj: Maribor

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a duro »

Zdravo,
vdelani jaški so perfektni! To so detajli, na katere večina pozabi, dajo pa piko na i tirni gredi.

Ostali detajli, ki ležijo med tiri in se jih spomnim: kupi novih in odsliženih zavornjakov, razne cevi za napajanje vode, kamen z napisom "ne hodi čez progo" ali podobno in seveda trava.

lp,matej
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Dokončno pritjevanje nakladalne rampe

@duro: Hvala za ideje glede detajlov na tirni gredi. Nekaj izmed naštetih bom gotovo še dodal.

Sedaj pa nazaj k pripravi modula M1 na barvanje... Po namestitvi jaškov in pritrjevanju tolčenca v okolici tirov 1 in 2 je nastopil čas za dokončno namestitev nakladalne rampe na modul.

Še zadnje pomerjanje rampe pred lepljenjem.
Slika

Vse stike rampe s podlago sem dobro namazal z lepilom za les, nato pa rampo namestil na svoje mesto in pritrdil še z vijaki, ki sem jih uporabljal tudi za začasne namestitve.
Slika

Dodatno sem rampo čez noč obtežil s starimi akumulatorji in polnimi plastenkami.
Slika

Naslednji dan je sledilo kitanje stranice rampe in modula z akrilnim kitom za les.
Slika

Postopek kitanja in brušenja zunanjih stranic modula sem ponavljal kar nekajkrat, dokler nisem bil zadovoljen z izgledom površine modula.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Barvanje modulov (1/2)

Po kar nekaj, bolj ali manj predvidenih dodatnih opravilih, je končno napočil čas, da sem se lahko posvetil pripravam na barvanje zunanjosti modulov. Površino modulov je bilo potrebno še zadnjič pokitati in zbrusiti.
Slika

Ker živim v stanovanju je bil balkon edini primeren prostor za to opravilo. Zaradi majhnosti balkona je bilo možno naenkrat barvati samo en modul, posledično je to pomenilo, da se je proces kar precej zavlekel.
Slika

Priprava Tessarol RAL 7001 barve in orodja.
Slika

Na modul sem najprej namestil stranske nosilce, ki jih uporabljam pri opravilih na spodnji strani, in se lotil barvanja spodnjega roba. Notranjost modulov je bila že pred časom pobarvana z akrilno zaščitno barvo za les. Ta rob sem barval kar z manjšim čopičem, saj sem tako lahko najlažje pazil, da se sveža barva ni cedila na nobeno izmed stranic.
Slika

Ko je bi spodnji rob pobarvan, sem na modul namestil noge in ga obrnil pokonci. V tem položaju sem s čopičem prebarval še vse luknje za sestavljanje modulov med seboj, nato pa sem se lotil stranic.
Slika

Stranice sem prebarval z valjčkom in ta del je bil najhitreje končan, pa tudi največ je bilo videti.
Slika

Vsak modul se je na balkonu sušil vsaj 24 ur, ta čas sem izkoristil, da sem si za barvanje pripravil naslednji modul.
Slika

Na vrsti je bil modul M3, ki sem ga pred barvanjem prav tako pokital in zbrusil.
Slika

Barvanje spodnjega roba modula M3 s čopičem.
Slika
Slika
NacMan
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 58
Pridružen: 23.02.2016, 13:39

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a NacMan »

A gramoz ter tračnice boš kaj pobarval s kakim airbrushem? Malo rjavo-rdečkaste barve of vseh težkih kovin, rje ter olj naredijo traso še bolj realistično.

Drugače vse res super izgleda.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

NacMan napisal/-a:A gramoz ter tračnice boš kaj pobarval s kakim airbrushem? Malo rjavo-rdečkaste barve of vseh težkih kovin, rje ter olj naredijo traso še bolj realistično.
Tiri in na modulih M1 in M3 so že pobarvani z rjavo barvo, nekaj dodelave s sivo sem naredil tudi na pragovih.
Tolčenec ob tirih sem samo na enem majhnem odseku poskusno postaral malo z pastelnimi barvami (prah, ki sem ga nanašal s čopičem).
Sem razmišljal tudi o nanosu kakšne precej razredčene barve z airbrushem, ampak bom verjetno prej poskusil s pasteli. Dodelava je vsekakor v planu ;)
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Barvanje modulov (2/2)

Glede na to, da zunaj že skoraj diši po zimi, je skrajni čas, da predstavim še zadnji del poletnih aktivnosti na mojih modulih.

Prvi sloj barve na stranicah modula M3.
Slika
Slika

Barvanje modula M2.
Slika
Slika
Slika

Vse tri module sem pustil, da so se temeljito posušili - kakšen teden, nato sem se lotil nanosa drugega sloja barve. Površino sem pred drugim slojem narahlo zbrusil s finim brusnim papirjem. Za dokončno barvanje je bil prvi na vrsti modul M1.
Slika

Sledil je modul M3 in kot zadnji še M2.
Slika

Tudi zaključni modul mB je dobil končni sloj barve (prvi sloj sem nanesel že kmalu po izdelavi konstrukcije).
Slika

Končni izdelek.
Slika
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Urejanje okolice nakladalne rampe (#1/3)

Začenjam s serijo objav v kateri bom predstavil urejanje okolice nakladalne rampe na modulu M1.
Slika

Ko sem rampo dokončno namestil na modul je med nakladalno rampo in pluto/tirno gredo ostala cca. 8mm široka špranja.
Slika

Špranjo sem najprej zapolnil z koščki stirodurja, ki sem jih zalepil kar z lepilom za les.
Slika
Slika

Stirodur in okolico plute sem nato prebarval s sivo barvo - za vsak slučaj, če pesek na kakšnem mestu ne bi popolnoma prekril površine.
Slika

S pomočjo lija iz papirja sem poskusil čimbolj natančno namestiti najprej droben pesek, nato pa še malce bolj grob tolčenec ob samem tiru.
Slika

Pred pršenjem z "mehko vodo" (voda + detergent za posodo) sem preostalo površino modula zaščitil s časopisnim papirjem in papirnatimi brisačami. Pri izbiri obtežilnikov sem pač uporabil, kar je bilo pri roki :D
Slika

Položen pesek sem s pritrdil z mešanico lepila za les in vode, ki sem ga s pipeto previdno nanašal na razmočen pesek.
Slika

Izgled okolice nakladalne rampe po zaključku.
Slika

Še detajl z jaški.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Urejanje okolice nakladalne rampe (2/3)

V neposredni okolici nakladalne rampe je bilo kar nekaj področij še vedno prekritih kar s konstrukcijskim materialom modula - vezano ploščo. Vso to površino je bilo potrebno nekako predelati v nekaj kar bi lahko izgledalo kot okolica proge.
Slika

Površino sem najprej malce obdelal z grobim ročnim rezkarjem. S tem sem odstranil nekaj odvečnega lesa in pripravil površino, da se bo teren bolje sprijel s podlago.
Slika

Za podlago sem uporabil mešanico v vodi raztopljenega toaletnega papirja (kaša na fotografiji), lepila za les in mavca. Ta masa se sicer suši kar dolgo, a na koncu postane zelo čvrsta, relativno lahka in ne razpoka.
Slika

Maso sem zmešal sproti v manjših količinah in jo takoj nanesel na želeno mesto.
Slika

Pri obdelavi mase je prav prišlo "kiparsko" orodje s katerim se lahko natančno obdelal površino, predvsem v neposredni bližini drugih objektov.
Slika

Celotno površino sem na koncu zgladil še z mokrimi prsti.
Slika

Sledilo je sušenje, ki je trajalo 2 dneva, vendar tudi še kakšen dodatni dan ne bi škodil, saj površina še ni bila čisto suha.
Slika

Vseeno sem se odločil, da nadaljujem z barvanjem novo nanešene mase.
Slika

Najprej sem z majhnim čopičem previdno prebarval površino mase na spojih z ostalimi objekti.
Slika

Nato sem še celotno površino prekril z barvo. Za barvo podlage sem uporabil akrilno barvo iz Bauhausa - Swingcolor RAL 8001, ki sem ji dodal nekaj bele in nekaj črne barve.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Urejanje okolice nakladalne rampe (3/3)

Ko se je akrilna barva podlage posušila je bil čas za nanos zemlje. Najprej sem nanos naredil na manjšem delu na koncu modula. Površino sem prekril z nekoliko razredčenim lepilom za les, saj se tako posip (zlasti na bolj strmih delih) bolje prime podlage.
Slika

Okolico sem zaščitil s papirjem, nato pa na lepilo posul posušeno in drobno presejano zemljo, ki sem jo nekoliko posvetlil s svetlejšo fugirno maso za keramične ploščice. Zemljo sem posul s pomočjo drobnega cedila.
Slika

Zemljo sem pomočjo pršilke namočil z "mehko vodo" (voda + kapljica detergenta za pranje posode), nato pa s pipeto previdno na mokro površino nanesel mešanico lepila za les in vode - enako, kot pri pritrjevanju tolčenca med tire. Površina se je sušila do naslednjega dne, ko sem se lotil večjega področja med sredinskim tirom in nakladalno rampo.
Slika

Okolico sem prav tako zaščitil, in podlago premazal z lepilom.
Slika

Ko sem področje enakomerno prekril z zemljo, sem odstranil zaščito in se lotil bolj "finega" nanosa posipov.
Slika

Na prehodu med starim tolčencem in zemljo sem dodal še nekaj zemlje, da sem zapolnil vse špranje, nato pa posul še nekaj tolčenca različnih gramatur. Poskrbel sem, da tolčenec ne bi izgledal preveč monotono in nekje bolj, drugje manj sega v področje zemlje.
Slika

Pred vlaženjem z "mehko vodo" sem okolico ponovno zaščitil z časopisnim papirjem.
Slika

Zemljo sem ponovno pritrdil na podlago s pomočjo razredčenega lepila za les.
Slika

Končni rezultat in trenutni izgled modula.
Slika
Slika

Seveda je na tem področju predviden še nanos zelenja (trava, nižje grmovje), vendar bo ta poseg prišel na vrsto malce kasneje in se bom sedaj lotil drugih del na modulih.
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zdravo!

Všeč mi je tvoj sistematični pristop in delo na maketi - kot je videti - odlično napreduje.
Za zemljo si uporabil pravo presejano zemljo ali kak drug material? Videti je odlično!
LP, Miran
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a yyure »

Vse po pričakovanjih, natančno, čisto in kot že omenjeno sistematično, zemlja resnično dobro izpade, jaz sam uporabljan presejano pravo zemljo in pa dodatek mlete kave. Ponekod mešano različna razmerja, ponekod pa vsako posebaj.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Miran, yyure,

uporabljena je zemlja "s poreklom" iz bližnjega travnika :D ki je v osnovi izgledala takole. Pri odvzemu zemlje mi je precej pomagal tudi krt.

Slika

Zemljo sem najprej kakšen teden sušil na radiatorju, nato pa jo fino presejal. Yyure, zanimiva ideja z dodajanjem kave... jaz sem zemljo posvetlil tako, da sem ji dodal cca 10-20% svetle fugirne mase, sem pa s tem deležem kar precej eksprimentiral. Nekateri priporočajo celo do 50% vendar se je to meni zdelo presvetlo.
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Zemlja je dobra odločitev!
Namesto klasičnega sušenja veliko maketarjev po različnih forumih presejano zemljo "prepečejo" v pečici. To naj bi bil hitrejši in učinkovitejši postopek. Na tak način sem jaz presušil presejano mivko.
LP, Miran
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Popravki pragov na modulu M1

@Miran, hvala za nasvet, tudi pečica bi bila opcija, sploh če bi se mi "mudilo". Res pa ne vem, kako bi bila žena navdušena nad to metodo ;)


Tisti, ki moje zapise spremljate že dalj časa, se boste mogoče spomnili težav, ki sem jih imel z zaključnimi pragovi Mehano tirov in kretnic. Že med polaganjem prvih tirov na modulu M1 mi ti pragovi niso bili všeč in sem jih kmalu začel nadomeščati z običajnimi pragovi. Le na modulu M1 je ostalo nekaj takih pragov, ki pa sem jih nekoliko skril tako, da sem jih prebarval s svetlo sivo barvo (glej objavo na temo Posipanja tolčenca okoli kretnic iz februarja 2016). Ker s to rešitvijo nisem bil zadovoljen, sem se pred kratkim odločil, da zadevo dokončno uredim.

Izgled pragov pred popravkom. Iz fotografije je razvidno tudi, da so bili nekateri pragovi zamenjani že med samim polaganjem tirov.
Slika

S pomočjo majhnega rezkarja 0,7mm, ki ga navadno uporabljam pri izdelavi tiskanih vezij, sem previdno odstranil višek plastike do 3/4 globine praga.
Slika

Delo je zahtevalo kar nekaj natančnosti in potrpežljivosti.
Slika

Isti prag sem rezkal v več ponovitvah, saj zaradi ostružkov plastike hitro nisem več videl kaj počnem. Ostružke plastike sem posesal s sesalcem in nadaljeval z delom.
Slika

Pragovi pripravljeni na naslednjo fazo.
Slika

Nastale odprtine sem prebarval s svetlo sivo barvo.
Slika

V novo nastale odprtine sem s pomočjo majhnega lija iz papirja previdno nasul enak tolčenec, kot je položen okoli ostalih tirov. Pri polaganju tolčenca sem namesto pršenja z "mehko vodo" uporabil alkohol (Izopropanol), ki sem ga nanesel s kapalko samo na mesto popravila. S tem načinom mi ni bilo potrebno zaščititi okolice saj sem alkohol nanesel zelo točkovno. Moker tolčenec sem na koncu zalil z mešanico lepila za les in vode.
Slika

Takih pragov je bilo na modulu kar nekaj. Da slučajno ne bi kakšnega mesta pozabil sem si izdelal skico vseh mest, kjer je bilo potrebno popravilo.
Slika

Končni rezultat.
Slika

Slika

Sedaj je že kar težko ugotoviti, kje so bili pragovi sploh popravljeni.

PS: Kot je razvidno iz fotografij, sem pragove popravljal še pred urejanjem okolice nakladalne rampe.
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Matej,

odlično si to uredil! V bistvu le majhen popravek, ki zahteva nekoliko potrpežljivosti in dela, učinek pa je odličen in trajen! Super!

P.S.:
Glede sušenja zemlje in drugih naravnih materialov namenjenih uporabi v maketarstvu naj pripomnim le še, da sušenje v pečici ni namenjeno le krajšanju časa in sušenju samemu po sebi ampak tudi sterilizaciji, kar dosežeš z višjo temperaturo in primerno dolgim časom. Žena pa ni nujno, da ve za to opravilo! :D Sicer pa jo poskušaš prepričati, za higiensko plat pa poskrbiš z nabavo kakšnega rabljenega ali cenenega pekača, ki ga namensko uporabljaš le ti in težava je rešena! 8)
LP, Miran
Odgovori