Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Peter 5 napisal/-a:Zdravo!
Vse je v redu in všečno. Dovoli pa mi majhen popravek: Pravilno se reče in piše "sculptamold.
Lep pozdrav - Peter
Ups, to sem pa čisto spregledal :oops: hvala za opombo. V zadnji objavi sem popravil, za nazaj ne morem, bom pa bolj pazil odslej. Sem pa dejansko mislil, da je ime proizvoda Scuptamold.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Mogoče na tem mestu še enkrat opomba. Sculptamold je komercialni proizvod, ki je priljubljen za izdelavo reliefov pri modelarjih "onkraj luže". Kolikor sem jaz iskal ga pri nas ni enostavno za dobiti. To kar uporabljam jaz (mešanica toaletnega papirja namočenega v vodo, lesnega lepila in mavca) s samim komercialnim produktom nima veliko skupnega - razen namena uporabe, sem ga pa jaz zaradi tega poimenoval "Sculptamold" (v narekovajih).
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Testna diorama #12 - drevesa II

Drevesa za dioramo so kar nekaj časa stala "v skladišču", saj nikjer nisem našel filter vate za ribnike - res pa je tudi nisem pretirano intenzivno iskal. No, konec poletja sem čisto slučajno našel odvečni kos filtra, ki se mi je zdel pravi material za to nalogo.
Slika

Kos filtra sem razširi in mu tako povečal površino, nato pa ga z barvo v spreju pobarval v črno oz. temno rjavo barvo.
Slika

Ko se je barva na filtru posušila sem iz njega začel izdelovati majhne koščke materiala velikosti manj kot 1cm x 1cm
Slika

Lepilo (Neostik) sem nanesel kar na posamezne veje armature drevesa in na sveže lepilo zalepil posamezne kosme filtra.
Slika

Drevesa sem nato pošprical z lepilom v spreju in jih "pomakal" v posipe domače izdelave. Postopek sem nekajkrat ponovil, pri tem sem pazil, da posipov ni bilo preveč in da se posip ni prijel za deblo ali debelejše veje.
Slika

Eno izmed dokončanih dreves - mogoče je tole celo malce preveč gosto.
Slika

Proizvodnja dreves za dioramo je v polnem teku.
Slika

Dokončana drevesa za dioramo. Drugo drevo z leve in zadnje na desni sta iz prve serije, ostala (manjša) pa so nova.
Slika

Testna postavitev dreves na diorami. Zaenkrat sem samo izdelal luknje s šilom in vanje postavil drevesa.
Slika

Mestnega veljaka z Audijiem je na poljski poti zamenjal lokalni kmet s traktorjem ;)
Slika
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a mmatja »

=D> =D> Za prvih nekaj komadov zelo pohvalno...Mogoče pa še en nasvet...Za tista drevesa ki bodo bolj v ospredju "na videlu" oziroma na diorami, bi bilo mogoče boljše uporabiti nekoliko drobnejši (fini) posip. S tem boš preprečil "gostoto" krošnje. Osnovni posip ki si ga, predvidevam naredil sam in je bil dovolj "trd" za mletje, enostavno presej na bolj fino mrežo. Če pa je bila osnova za posip (kocke namočene v barvo) po sušenju premehka, pa je to znak, da si barvi dodal premalo Mekola.
L.P.
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a yyure »

=D> =D> tako za drevesa, kot za preostale detajle!
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

mmatja napisal/-a:Če pa je bila osnova za posip (kocke namočene v barvo) po sušenju premehka, pa je to znak, da si barvi dodal premalo Mekola.
Mišo, se vidi, da imaš "nekaj malega" izkušenj na to temo :D in si takoj opazil mojo začetniško napako. Res je, uporabil sem nekoliko premalo Mekola in bi posip lahko bil trši. Vseeno menim da stvar ni kritična, saj sem ga uspešno presejal in tisti najbolj fini posip uporabil kot podlago ob poljski poti (se lepo vidi na zadnji fotografiji s traktorjem). Nisem pa pomislil, da bi za drevesa uporabil ta "bolj fini" posip, tako da hvala za nasvet, vsekakor bom poskusil ob izdelavi naslednjih dreves.
yyure napisal/-a: =D> =D> tako za drevesa, kot za preostale detajle!
Hvala yyure.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a mmatja »

matejmm napisal/-a:
mmatja napisal/-a:Če pa je bila osnova za posip (kocke namočene v barvo) po sušenju premehka, pa je to znak, da si barvi dodal premalo Mekola.
Mišo, se vidi, da imaš "nekaj malega" izkušenj na to temo :D in si takoj opazil mojo začetniško napako. Res je, uporabil sem nekoliko premalo Mekola in bi posip lahko bil trši. Vseeno menim da stvar ni kritična, saj sem ga uspešno presejal in tisti najbolj fini posip uporabil kot podlago ob poljski poti (se lepo vidi na zadnji fotografiji s traktorjem). Nisem pa pomislil, da bi za drevesa uporabil ta "bolj fini" posip, tako da hvala za nasvet, vsekakor bom poskusil ob izdelavi naslednjih dreves.
Pa še nekaj nasvetov: Filter vato čimbolj "nacufaj" in za nanašanje posipa raje uporabi kar navaden lak za lase ki pa naj bo čim močnejši.(Jaz sem ga nabavil v Eurospinu za slaba 2€/doza...) Na koncu pa vse skupaj še dodatno utrdiš z prozornim mat lakom v spreyu.
http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.p ... &start=600
(Tisto UHU lepilo na eni od slik naj te ne zavede, in ga nisem uporabljal za izdelavo dreves. Bi bil preveč drag "špas" za takšno količino, ki sem jo imel jaz v izdelavi...)
L.P
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

mmatja napisal/-a: ...za nanašanje posipa raje uporabi kar navaden lak za lase ki pa naj bo čim močnejši.(Jaz sem ga nabavil v Eurospinu za slaba 2€/doza...)
Pred časom sem nabavil lak za lase ravno za ta namen (Ultra strong), vendar se mi je zdelo da se posip bolj slabo prime.
Sem pa zato požel kar nekaj začudenja pri ženi, ko je brskala po mojih omarah in naletela na lak za lase #-o Nič ji ni bilo jasno, saj imam sam las le za vzorec. :lol:
mmatja napisal/-a:Na koncu pa vse skupaj še dodatno utrdiš z prozornim mat lakom v spreyu.
Predvidevam, da je glavna skrivnost končne pritrditve posipa v tem spreju. Kateri proizvod si uporabljal v ta namen?
mmatja napisal/-a:Tisto UHU lepilo na eni od slik naj te ne zavede, in ga nisem uporabljal za izdelavo dreves. Bi bil preveč drag "špas" za takšno količino, ki sem jo imel jaz v izdelavi...)
Si zamišljam, da je pri tvojih količina tudi cena "gradbenega materiala" imela precej večji vpliv na izbiro. Jaz sem bil čisto zadovoljen z Neostik lepilom. S čim si pa ti pritrjeval filter vato?

Hvala za odgovore in lp, Matej
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Trenutno še vedno iščem način, kako na Forex nanesti domači "Scultptamold". Oba materiala sta mi všeč, dostopna in rad bi našel način kako ju trajno združiti. Ker je površina Forexa zelo gladka se je poskusni nanos "Sculptamolda" kar hitro in brez večjega truda odluščil v enem kosu. Nazaj sem ga prilepil z Neostik lepilom in izgleda da kar drži. Ni pa ta aplikacija primerna za vse situacije, zato sem se lotil iskanja druge rešitve.

Na kos Forexa sem z Neostikom najprej zalepil časopisni papir (levo), srednji del sem preko Neostika posul z lesnim prahom, desni del pa sem samo premazal z Neostik lepilom.
Slika

Čez vse tri poskusne površine sem nanesel domači "Sculptamold" in sedaj čakam, da se posuši. Sporočim rezultate.
Slika

PS: Toaletni papir za "Sculptamold" sem tokrat scefral kar s paličnim mešalcem in se zadeva super obnese.
Peter 5
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 609
Pridružen: 20.01.2013, 13:40
Kraj: Maribor

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a Peter 5 »

Zdravo!
Dodajam nekaj informacij o celulozni masi za oblikovanje površine, celo tudi skal in kamnitih zidov. Najprej link na italijansko spletno stran:

http://www.forum-duegieditrice.com/view ... &start=585

Slike so raztresene po vsej temi, opis izdelave mase pa se začne na strani 16.
Posamezne faze:
- namakanje valovitega kartona za nekaj ur (1 dopoldan - lahko tudi celulozna embalaža od jajc!)
- dezintegracija z mešalom. Rezultat : celulozna kaša
- odtočiti / odcediti odvečno vodo
- dodati vinilno lepilo (belo - za les: mekol, ponal itd) in črno ter rjavo akrilno barvo po želji
- mešati, nato dodajati postopno gips
(količinska razmerja niso navedena)
Masa je takoj uporabna (sledi nekaj slik nanašanja in obdelave s pleskarsko lopatico .)
Maso čimprej porabiti, ker se hitro spremeni in postane neuporabna (izgubi elastičnost, ki jo daje lepilo,
in se drobi)

Tukaj dodam Le Platov nasvet iz njegove knjige "Grüsse aus Ferbach"
- gips raje dodajamo sproti majnšim (obvladljivim) količinam zmesi. Šele ko prvo porcijo zmesi z gipsom porabimo,
si pripravimo naslednjo. Masa z gipsom je po konsistenci podobna mesni masi za čevapčiče.

Masa brez gipsa lahko stoji dalje časa (po lastnih izkušnjah celo nekaj tednov) !

Po sušenju (1 -2 dni) lahko barvamo še lokalno z akrili, na koncu poudarimo svetla mesta z metodo "dry brush".
Zadevo sem preizkusil in jo lahko potrdim kot dokaj uspešno. Po osušitvi je zadeva dokaj lažja od gipsa (mavca) in dovolj trdna.

Lep pozdrav - Peter
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a mmatja »

matejmm napisal/-a:
mmatja napisal/-a: ...za nanašanje posipa raje uporabi kar navaden lak za lase ki pa naj bo čim močnejši.(Jaz sem ga nabavil v Eurospinu za slaba 2€/doza...)
Pred časom sem nabavil lak za lase ravno za ta namen (Ultra strong), vendar se mi je zdelo da se posip bolj slabo prime.
Sem pa zato požel kar nekaj začudenja pri ženi, ko je brskala po mojih omarah in naletela na lak za lase #-o Nič ji ni bilo jasno, saj imam sam las le za vzorec. :lol:
mmatja napisal/-a:Na koncu pa vse skupaj še dodatno utrdiš z prozornim mat lakom v spreyu.
Predvidevam, da je glavna skrivnost končne pritrditve posipa v tem spreju. Kateri proizvod si uporabljal v ta namen?
mmatja napisal/-a:Tisto UHU lepilo na eni od slik naj te ne zavede, in ga nisem uporabljal za izdelavo dreves. Bi bil preveč drag "špas" za takšno količino, ki sem jo imel jaz v izdelavi...)
Si zamišljam, da je pri tvojih količina tudi cena "gradbenega materiala" imela precej večji vpliv na izbiro. Jaz sem bil čisto zadovoljen z Neostik lepilom. S čim si pa ti pritrjeval filter vato?

Hvala za odgovore in lp, Matej
Takole: Za drevesa narejena z filter vato, sem za lepljenje le te na steblo, uporabil kar navadni nekoliko razredčen Neostik (nanašal sem ga s čopičem). Fini posip, pa sem "lepil" z lakom za lase. Za tista bolj "navadna drevesa" (brez filter vate...) pa sem za "lepljenje" posipa uporabil univerzalno lepilo v sprayu Tekasol https://www.merkur.si/gradnja/barve-in- ... ilo-250-ml ki se je izkazal po mnogih poizkusih z drugimi, kot najboljši glede "razpršljivosti" in predvsem cene. Za obe variante dreves, pa sem na koncu za dodatno fiksiranje posipa uporabil akrilni prozorni matlak v sprayu Satacolor https://www.merkur.si/gradnja/barve-in- ... mat-400-ml
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

mmatja napisal/-a:Takole: Za drevesa narejena z filter vato, sem za lepljenje le te na steblo, uporabil kar navadni nekoliko razredčen Neostik (nanašal sem ga s čopičem). Fini posip, pa sem "lepil" z lakom za lase. Za tista bolj "navadna drevesa" (brez filter vate...) pa sem za "lepljenje" posipa uporabil univerzalno lepilo v sprayu Tekasol https://www.merkur.si/gradnja/barve-in- ... ilo-250-ml ki se je izkazal po mnogih poizkusih z drugimi, kot najboljši glede "razpršljivosti" in predvsem cene. Za obe variante dreves, pa sem na koncu za dodatno fiksiranje posipa uporabil akrilni prozorni matlak v sprayu Satacolor https://www.merkur.si/gradnja/barve-in- ... mat-400-ml
Hvala za te informacije, mislim, da bodo še komu prišle prav.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Peter 5 napisal/-a:Dodajam nekaj informacij o celulozni masi za oblikovanje površine, celo tudi skal in kamnitih zidov.
Peter 5, hvala za povezavo in nasvete glede uporabe mase. Vidim, da ima vsak modelar neko izpeljanko te zadeve, kar je tudi prav.
Kot kaže je zadeva že preizkušena in se je tudi drugim modelarjem dobro obnesla.
Meni je všeč, ker so sestavine enostavno dostopne, končni izdelek je trden, ne poka, ni težak in se ga da še dodatno lepo obdelati (barvanje, posipi...)
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

matejmm napisal/-a:Čez vse tri poskusne površine sem nanesel domači "Sculptamold" in sedaj čakam, da se posuši. Sporočim rezultate.
Malo z zamudo objavljam rezultate testiranja "Sculptamolda" na Forex plošči. Sem se odločil, da posnamem kar video, kjer je najlepše videti kaj se obnese in kaj ne.

Povezava na video

Video je malce daljši zato za neučakane... vsi trije načini kako izboljšati oprijem "Sculptamolda" na Forex delujejo.
Še najslabše se obnese časopisni papir.
Sam bom uporabil premaz samo z Neostik lepilom, ki se obnese enako dobro kot kombinacija lesnega prahu, a je za izdelavo enostavnejši.
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Testna diorama #13 - statična trava I

Moje maketarske aktivnosti so se že preselile nazaj na module. Glede diorame imam za pripraviti še nekaj objav na temo poskusov s statično travo.

Kot osnovo za travo na diorami (in kasneje na modulih) sem si izbral statično travo Noch 50210 - 2,5mm - Spring Meadow. Ker se mi je zdela ta nekoliko presvetla, sem ji dodal cca 20-30% statične trave Noch 08320 - 2,5mm - Moorboden Grass. To kombinacijo imam namen uporabiti kot prevladujočo travo, predvsem na zaključnih površinah modulov, da bi tako dosegel enoten izgled modulov.
Slika

Pred nanosom na dioramo sem mešanico poskusno nanesel na testno površino, kjer sem jo kombiniral še z nekoliko daljšimi travami.
Slika

Za prvi nanos na dioramo sem si izbral zelenico med cesto in kolesarsko stezo, kjer sta predvideni tudi dve drevesi. Sama trava naj bi bila lepše urejena in lepo vzdrževana. Površino sem najprej nekoliko navlažil (zaradi prevodnosti), nato pa sem s čopičem nanesel belo lepilo za les (v lepilo sem dodal par kapljic vode). Pri nanosu lepila sem namenoma izpustil področja pod drevesi.
Slika

Prvi poskus nanosa statične trave. Ko se je lepilo posušilo sem odvečno travo posesal s sesalnikom. Čez šobo sesalnika sem dal nogavico, ki je ulovila višek trave.
Slika

Ker se mi je zdel izgled površine pri kolesarski stezi nekoliko preveč enoten, sem v okolici jaška izbral drugačno tehniko. Površine nisem predhodno nič navlažil, saj se je s tem lepilo preveč razlivalo. Lepilo sem s čopičem nanesel na zemljo tako, da je vmes ostalo kar nekaj nepokritih površin. Z rezultatom sem bil že bolj zadovoljen.
Slika

Naslednja je na vrsto prišla površina med kolesnicama poljske ceste. Ta površina je bila predhodno že nekoliko prekrita s posipom domače izdelave. Zdelo se mi je, da se ta posip in statična trava lepo dopolnjujeta.
Slika

Izgled površine v okolici kolesarske steze, ko sem odstranil odvečno travo. Prehod med travo in področjem pod drevesom je za moj okus preoster.
Slika

Pogled na vse tri površine, ki so bile v prvi fazi prekrite s statično travo.
Slika

Ker se mi je zdela zanimiva kombinacija statične trave in domačega posipa sem določene dele diorame dodatno prekril s posipom. Žal nimam nobene fotografije diorame, ko se je lepilo posušilo. S posipom sem delno prekril tudi področja pod predvidenima drevesoma ob kolesarski stezi.
Slika
Odgovori