Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #7 - električni kontakt

V kontejner sem vgradil 2 LED-ici za razsvetljavo notranjosti. Kar nekaj časa sem iskal rešitev, kako odstranljivi modul električno povezati na sam modul. Razmišljal sem o različnih konektorjih, ki bi jih lahko skril pod odstranljivo ploščo s kontejnerjem, a se mi rešitev ni zdela pretirano praktična. Želel sem najti rešitev, da bi se kontakti sklenili sami, ko bi vstavil ploščo s kontejnerjem na modul.

Za osnovo sem uporabil kontakte, ki sem jih našel na odpadnem tonerju za tiskalnik. Desni dve vezji sta enaki, le fotografirani iz različne strani. Iz vezja sem najprej odstranil vse elemente, saj sem potreboval le kontakte. Levega vezja nisem uporabil, oz. sem ga uporabil le za preizkus lepljenja vezja na forex z epoxy lepilom. Glavna prednost teh kontaktov, pred vezji domače izdelave je, da so prevlečeni z materialom, ki s časom ne oksidira.
Slika

Drugi del kontakta sem našel v RJ-45 mrežni vtičnici. Uporabil sem le te "palčke" ki naredijo kontakt na mrežni kabel in so iz podobnega materiala.
Slika

Na eni ploščici sem na vsak kontakt zalotal 2 paličici iz konektorja in jih primerno zvil. Dve paličici sem uporabil zaradi večje zanesljivosti. Štirje kontakti mi omogočajo, da bom lahko neodvisno krmilil obe LED-ici, poleg tega razmišljam, da bi nekam zraven kontejnerja dodal še ulično svetilko.
Slika

Testna postavitev kontakta na podlago modula. Višina (4mm) je bila ravno prava in vezja ni bilo potrebno nič podlagati.
Slika

Na vezje sem zalotal kable, ki sem jih v tej fazi namenoma pustil daljše. Za pritrjevanje kablov na vezje sem izkoristil kar luknje, ki so že bile na vezju.
Slika

Vezje sem z dvo-komponentnim epoxy lepilom pritrdil na podlago. V času sušenja lepila (cca. 20 minut) sem vezje začasno pritrdil z dvema bucikama.
Slika

Kable sem zvil v notranjost podlage in jih še dodatno zalil z epoxy lepilom.
Slika

Testno pomerjanje in določanje lokacije za pritrditev vezja na odstranljivi del. Tudi na ta del sem prilotal žice, ki bodo kasneje ustrezno skrajšane in speljane do kontejnerja oz. ulične svetilke.
Slika

Pritrjevanje vezja z epoxy lepilom.
Slika

Ko je bilo lepilo dokončno suho, sem moral le še fino nastaviti kontakte, da so dejansko tvorili zanesljiv električni stik. Od vseh štirih sem moral malenkost zviti le nožici pri enem kontaktu, da je zadeva delovala, kot sem si zamislil.
Slika
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Matej,

odlična rešitev, predvsem za snemljive module!

Tudi sam se pogosto srečujem s tovrstnimi težavami, ki pa sem jih do sedaj reševal s pini in raznimi konektorji ter drsnimi kontakti. Tvoja rešitev se mi zdi odlična. Za kontakte pa je seveda mogoče uporabiti tudi kontakte iz starih mobilnih telefonov - še posebej pri prostorsko omejenih površinah.

Super!
LP, Miran
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

miranzor napisal/-a:Za kontakte pa je seveda mogoče uporabiti tudi kontakte iz starih mobilnih telefonov - še posebej pri prostorsko omejenih površinah.
Miran, katere kontakte iz mobilnih telefonov si imel v mislih? Od SIM kartice? Baterije?
Uporabniški avatar
miranzor
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 556
Pridružen: 28.09.2005, 20:03
Kraj: Celje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a miranzor »

Matej,

ja, na kontakte sim kartice, morda tudi tiste za baterije. Pač tiste, ki so po obliki ustrezni za konkretni projekt. So pa po mojem občutku tisti za sim kartice nekoliko trši od teh iz konektorjev, ki si jih uporabil ti in so prav gotovo zato v tem primeru uporabnejši.
LP, Miran
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #8 - teren na odstranljivem modulu

Predno sem celotno forex ploščo pritrdil na modul je bilo potrebno na tem delu postoriti še kar nekaj stvari. Poleg že omenjene električne povezave sem na odstranljivo ploščo dokončno pritrdil podlago kontejnerja.
Slika

Celotno površino odstranljive plošče sem nato premazal s tankim slojem Neostik lepila. S tem sem dosegel precej boljši oprijem domačega "Sculptamolda" na Forex.
Slika

Na ležišča odstranljive plošče sem na eno stran (pri električnih kontaktih) zalepil 2 magneta. Na drugo stran sem pritrdil 2 vijaka. Pri magnetih je potrebno biti zelo pozoren na polariteto. Če se bo izkazalo, da vijaka plošče ne držita dovolj čvrsto ju bom zamenjal z magnetoma. Magnete sem na forex zalepil z Neostik lepilom. Pred lepljenjem sem površino magnetov nekoliko narazil z brusnim papirjem in očistil z izopropanolom.
Slika

Tudi okolico odstranljive plošče sem namazal z Neostik lepilom.
Slika

Žice na spodnji strani sem začasno pritrdil z lepilnim trakom, da so me med delom čim manj ovirale.
Slika

Pripravil sem že preizkušeno mešanico domačega "Sculptamolda" in jo nanesel po odstranljivi plošči. Papir za "Sculptamold" sem začel pripravljati kar s paličnim mešalcem in se odlično obnese. "Sculptamold" sem na prehodu med odstranljivo ploščo in nosilcem nanašal v dveh etapah. V prvi etapi sem namenoma izpustil vogale in srednji del daljše stranice. Ko se je "Sculptamold" posušil sem tako lažje ponovno prerezal rob.
Slika

Izrez odstranljive plošče po prvi fazi nanosa "Sculptamolda".
Slika

Z drugo fazo "Sculptamolda" sem prekril vse dele, ki sem jih v prvi izpustil.
Slika

Ko se je plast "Sculptamolda" posušila, sem lahko odstranljivo ploščo ponovno izrezal.
Slika

Odstranjena plošča za namestitev kontejnerja prekrita s "Sculptamoldom".
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #9 - pritrjevanje podlage

Predno sem podlago za odstranljivi modul s kontejnerjem dokončno pritrdil na modul, je bilo potrebno postoriti kar nekaj stvari. Priprava ležišča za podlago na "koncu ceste".
Slika

Z enako barvo, kot je pobarvan zunanji del modula, sem pobarval tudi rob podlage, ki bo ostal viden.
Slika

Ker mi je nekaj barve ostalo sem jo porabil, da sem nekoliko pobarval okolico kontejnerja, ki bo prekrita z zemljo, peskom in na koncu še s travo.
Slika

Dodatno sem naredil še nekaj zarez v spodnjo stran podlage, da je postala še bolj upogljiva. Podlagi sem dokončno prilagodil tudi višino "nog", da je lepo sedla na modul.
Slika

Odprtino, ki bo ostala odprta iz zgornje strani, sem od strani še nekoliko zaprl.
Slika

Samo pritrjevanje je bil kar zapleten postopek, ki je sicer trajal le slabih 10 minut, a je zahteval kar nekaj priprav, materiala in orodja.
Postopek je šel nekako takole:
  • 1. Na mesta označena z oranžno sem na obe strani nanesel Neostik lepilo, da se pričelo sušiti (cca 5-7 minut). Neostik sem uporabil tam, kjer sta obe podlagi lepo nalegali ena na drugo in kjer nisem želel, da bi bil na koncu viden višek lepila (rob modula).
  • 2. Med sušenjem Neostik lepila sem si hitro zmešal zadostno količino hitrega epoxy, dvokomponentnega lepila. Epoxy sem nanesel na vse točke označene z rdečo barvo. To lepilo sem uporabil, kjer spoj med ploskvama ni bil zelo natančen in sem želel, da epoxy tudi zapolni špranje. Kot alternativo epoxy-ju sem razmišljal tudi o vročem lepilu, a sem se na koncu vseeno odločil za epoxy.
  • 3. Podlago sem položil na svoje mesto in jo na mestih označenih z modro barvo privijačil na podlago (les). Uporabil sem samorezne vijake z vgrezno glavo, predhodno pa sem v forex zvrtal in povrtal luknje, da so se vijaki skrili pod nivo forexa.
  • 4. Ko je bilo vse na svojem mestu, sem vse dele obtežil in še dodatno stisnil z mizarskima sponama.
Slika

Po zaključenem lepljenju je modul izgledal nekako takole. Le upal sem lahko, da sem celoten postopek izvedel brez napak, saj bi popravki zahtevali kar nekaj ponovnega dela.
Slika

Še pogled iz drugega zornega kota med čakanjem, da se lepilo dobro posuši.
Slika

Po nekaj urah sem začel previdno odstranjevati obtežitev in spone.
Slika

Odstranljivi modul se še vedno lepo prilega, kar pomeni, da je bilo pritrjevanje opravljeno solidno.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #10 - priprava terena

Dela v okolici kontejnerja so se nadaljevala tako, da sem podlago najprej v celoti premazal z Neostik lepilom. Tako bom kasneje dosegel boljši spoj med gladko forex ploščo in drugimi nanosi.
Slika

Med progo in kontejnerjem sem si zamislil instalacijski kanal, ki bo povezoval več jaškov. Najprej je bilo potrebno pripraviti podlago za instalacijski jašek, ki se na dolžini cca. 40 cm enakomerno spusti za 2 mm.
Slika

Lepljenje podlage za jašek z Neostik lepilom.
Slika

Okolico preostalih odprtin sem zaščitil z maskirnim trakom...
Slika

Nato sem odprtine napolnil z Purpen instalacijsko peno. Pena je lahka, se enostavno obdeluje in bo dodatno povezala forex podlago z modulom.
Slika

Med sušenjem purpena sem se lotil izdelave pokrovov instalacijskih kanalov. Uporabil sem 2mm forex ploščo, ki sem jo graviral z nožem.
Slika

Primerjava instalacijskega jaška in instalacijskega kanala.
Slika

Naslednji dan, ko je bil purpen suh, sem začel z nožem odstranjevati odvečni purpen.
Slika

Teren v okolici kontejnerja je počasi dobival svojo končno obliko.
Slika

Področje je skoraj pripravljeno za nanos domačega "Sculptamolda".
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #11 - urejanje okolice

Instalacijski jašek sem tokrat spustil za cca 2-3 mm pod nivo podlage. Z rezkarjem sem izdelal vdolbino v forex, nato pa v odprtino prilepil vnaprej pripravljen jašek.
Slika

Preizkus postavitve pokrovov instalacijskega kanala na podlago.
Slika

Barvanje kanalov s sivo barvo - prvi sloj barve.
Slika

Med sušenjem barve sem začel s prekrivanjem terena s "Sculptamoldom". Zaradi boljšega oprijema sem purpen najprej dobro premazal z nerazredčenim lepilom za les.
Slika

Nanos "Sculptamolda" po robu modula.
Slika

"Sculptamold" okoli jaška.
Slika

Še pogled na modul z vstavljenim odstranljivim modulom.
Slika

Dodan še kontejner.
Slika

Barvanje pokrovov instalacijskih kanalov.
Slika

Lepljenje prvega segmenta instalacijskih kanalov.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #12 - instalacijski kanal in teren

Instalacijski kanal je počasi začel dobivati svojo končno obliko
Slika

Sestavljanje kanala na drugem koncu, kjer bosta kar dva jaška.
Slika

Okolico kanala sem počasi začel obdelovati s "Sculptamoldom".
Slika

"Sculptamold" med instalacijskim kanalom in progo je položen... nadaljujem z obdelavo terena proti dovozni cesti.
Slika

Še nekajkrat je bilo potrebno zamešati "Sculptamold" in področje je dobila tako obliko... sledilo je nekaj dnevno sušenje položenega "Sculptamolda".
Slika

Ko je bil "Sculptamold" popolnoma suh sem se lotil barvanja... najprej z majhnim čopičem v okolici objektov.
Slika

In površina je kmalu izgledala takole...
Slika

Investitorji so se pripeljali na ogled gradbišča.
Slika

Za izdelavo ceste sem se odločil, da bom uporabil presejan pesek oz. bolj prah, ki sem ga nabral pred časom, posušil in fino presejal.
Na odpadni kos forexa sem tudi tokrat poskusil nalepiti pesek. Želel sem preizkusiti izgled strukture in tudi oprijem.
Struktura peska mi v primerjavi z avtomobilom izgleda ok, za oprijem se je ponovno izkazalo, da je potrebno forex pred nanosom premazati z Neostik lepilom.
Slika

Izdelava ceste... uporabljen je klasični postopek... najprej premaz podlage z Neostikom, ko je to popolnoma suho premaz z razredčenim lepilom za les, posip peska skozi nogavico, namakanje skozi pršilko z "mehko" vodo in fiksiranje z razredčenim lepilom za les z uporabo pipete.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #13 - teren v okolici kontejnerja

Fiksiranje peska na cesti z lepilom za les. Prednost nanosa lepila s pipeto je v natančnem doziranju, vendar je potrebno biti previden, da lepilo ob izhodu iz pipete ne premika peska ali zemlje. Z nekaj prakse gre prav lepo.
Slika

Pri posipih v okolici odstranljivega modula sem moral biti posebej previden, da pesek ni zašel v samo odprtino. V ta namen sem rob odprtine pred nanosom maskiral z maskirnim trakom.
Slika

Preverjanje strukture peska v primerjavi z avtomobilom v merilu HO. Sama cesta bo naknadno še dodatno obdelana z nekaj zemlje in kakšnim snopom trave.
Slika

Pred nanosom posipov na odstranljivi modul sem tlakovana področja zaščitil s papirnato brisačo, ki sem jo izrezal po obliki podlage.
Slika

Okolica kontejnerja je posuta s kombinacijo zemlje in peska. Luknja pod kontejnerjem bo kasneje služila za električno povezavo za LED-ic v kontejnerju. Trenutno s pomočjo te luknje odstranjujem modul iz ležišča s pomočjo paličice za ražnjiče.
Slika

Fiksiranje posipov okoli kontejnerja.
Slika

Posip na plošči je suh in lahko sem preizkusil izgled plošče na modulu.
Slika

Nadzorniki so spet opravili ogled gradbišča.
Slika

Posip zemlje na robu modula
Slika

Staranje pokrovov instalacijskega kanala s črnim washem.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #14 - teren v okolici kontejnerja

V kontejnerju se je na izrednem sestanku sestala komisija, ki je odločala o tem, kje se bodo nadaljevala dela...
Slika

Odločili so se, da se dela nadaljujejo na skrajnem zahodnem delu modula M1.
Slika

Posipanje terena z zemljo.
Slika

Izgled po vstavljenem modulu s kontejnerjem.
Slika

Detajl z jaškom in instalacijskim kanalom.
Slika

Pogled še na zadnje področje, ki bo v tej fazi deležno prekrivanja z zemljo in peskom.
Slika

Instalacijski kanal sem najprej v celoti prekril z zemljo, nato pa sem s čopičem previdno odstranil vso zemljo iz površine kanala.
Slika

Fiksiranje zemlje in peska.
Slika

Tako nekako pa modul izgleda danes...
Slika

Slika

Nekoliko bo potrebno z zemljo in peskom dodelati še dovozno cesto, nato pa se bom verjetno lotil statične trave. Ampak to so že plani za naprej...
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Kontejner #15 - poskusi izdelave strehe

Miran (@miranrazor) mi je takoj po novem letu dal idejo, da bi poskusil sam narediti valovito kritino za kontejner. Na YouTube sem poiskal kar nekaj načinov izdelave in jih preizkusil. Pri tokratnem projektu je bilo kar nekaj poskusov neuspešnih :oops:

Najprej sem poskusil s tehnologijo 3D tiska, a tiskalnik s šobo 0.4mm enostavno ne da sprejemljivih rezultatov, zato sem idejo po poskusnem izdelku opustil.
Slika

Nato sem poskusil po metodi, ki jo je predlagal Miran. Izgled kritine ni bil slab, a je bila sama kritina tako krhka in šibka, da je bila neuporabna.
Slika

Kritino sem poskusil nekoliko utrditi z lepilom za les, a nisem dosegel želenih rezultatov.
Slika

Naslednji poskus sem naredil tako, da sem na karton enakomerno in kar na debelo namazal lepilo za les, na lepilo položil alu folijo, nato pa odtisnil valovit vzorec s pomočjo navojne palice.
Slika

S samo obliko odtisa nisem bil zadovoljen, saj so navoji preveč ostri, poleg tega so bili kar na nekaj mestih poškodovani.
Slika

Kljub temu, je bil to, do tega trenutka najbolj perspektiven poskus.
Slika

Metodo sem poskusil izpopolniti tako, da sem namesto navojne palice izdelal lastno orodje. Na leseno palico sem navil primerno žico. Žal se je tudi ta poskus slabo končal, saj žica, kljub vsemu trudu, ni bila navita dovolj enakomerno.
Slika

Nato sem poskusil tako, da sem si s 3D tiskalnikom natisnil preprosto šablono v katero sem odtisnil alu-pločevino od pločevinke s pijačo.
Slika

Žal je ta pločevina preveč trda in je ni mogoče na tak način lepo oblikovati.
Slika

Ko sem že skoraj obupal sem pod roke dobil tršo alu-folijo iz katere je narejena posoda za hrano. Jaz konkretno sem uporabil kar folijo od posode za lazanjo. Iz posode sem izrezal najbolj raven del (dno), ki sem ga do gladkega najprej poravnal na trdi površini.
Slika

To folijo sem položil na mojo šablono in jo s pomočjo topega šila počasi oblikoval po šabloni. Končno nekaj kar je dalo obetavne rezultate. Kritina je bila sicer precej zvita, tako da sem jo kar nekaj časa previdno ravnal. Kljub vsemu trudu, pa mi je ni uspelo popolnoma naravnati.
yyure
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 270
Pridružen: 07.03.2011, 8:22

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a yyure »

Si razmišljal kaj v tej smeri glede valovite pločevine, trdna folija, ki se jo uporablja za izdelavo vzorcev za razne mase kot je plastelin ali pa dasmasa. Jaz sem jo kupil v Prometeju pred leti, v kompletu predvsem za vzorce kock, desno zgoraj, tebi bi mogoče prav prišlo, tisto kar je levo zgoraj valovi, pride cca 5 valov na 1cm.

https://www.google.si/url?sa=i&rct=j&q= ... 2344060838
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

yyure napisal/-a:Si razmišljal kaj v tej smeri glede valovite pločevine, trdna folija, ki se jo uporablja za izdelavo vzorcev za razne mase kot je plastelin ali pa dasmasa. Jaz sem jo kupil v Prometeju pred leti, v kompletu predvsem za vzorce kock, desno zgoraj, tebi bi mogoče prav prišlo, tisto kar je levo zgoraj valovi, pride cca 5 valov na 1cm.
Te zadeve ne poznam, a zadeva izgleda kar zanimiva.
Bom naslednjič, ko grem mimo Prometeja ali kakšne podobne trgovine, malo pogledal kaj imajo na voljo. Hvala za informacijo.
Mišo, hvala, sem se tudi sam najprej spogledoval s temi izdelki, a sem se po Miranovem nasvetu odločil, da poskusim z izdelavo v lastni režiji.
Je pa tako, da sem v mojem primeru rabil relativno majhen kos kritine, kar je v samogradnji gotovo lažje izvesti, kot če bi izdeloval kakšen večji objekt novejšega datuma.
Odgovori