Moji HO moduli

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Odgovori
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

miranzor napisal/-a:Zdravo, Matej! Nekaj uporabnih slik portalov najdeš tudi na forumu, npr. v temi o žledolomu:
Re: Žled/sneg 2014 - zapora primorska proge in ostalih in član gradbenikmiha je posredoval tudi nekaj fotk tukaj!
Miran, hvala za povezavi. Sem si ogledal in je kar nekaj zanimivih portalov na fotografijah.
Za tiste novejše, ki so sestavljeni iz bolj "drobnih" profilov, bi bilo verjetno treba izbrati kakšno drugo tehniko (jedkanica, 3D tisk, laserski razrez).
saša napisal/-a:Matej, pozdravljen!
Srečala in spoznala sva se letos (2018) spomladi na bovšjaku v Ljubljani. Z veseljem in navdušenjem spremljam tvoje prispevke o H0 (halb null) modulih. Predvsem so zanimive rešitve z modernimi tehnologijami. V modelni železnici so potrebni kompromisi, saj se vse ne da pomanjšati v merilo 1:87. Tudi mostna konkstrukcija za signale je zanimiva, a se mi zdi tvoja malo "preobilna". Lep pozdrav, Saša
Saša, seveda se te spomnim in tudi v mislih sem te imel, ko sem se loteval tega projekta, saj sem vedel, da imaš kar nekaj izkušenj s podobnimi projekti. Vsekakor se strinjam, da je moja konstrukcija "preobilna" in bi moral, za bolj verno ponazoritev, uporabiti tanjše profile. Malce me skrbi kako bom vse žice speljal skozi cevko fi 3mm in če mi bo to uspelo brez večjih težav, bom pri naslednji konstrukciji poskusil s tanjšimi. Pred pričetkom sem bil tudi v dvomih kako čvrsto bo izpadla celota zaradi nameščanja in odstranjevanja iz modula, a sedaj vidim, da to ne bi smela biti težava.

Pri tvojem modelu polmostu si se zadeve seveda lotil precej bolj resno in temu primeren je tudi rezultat. Zelo bi bil vesel, če bi lahko na kratko opisal kakšne materiale si uporabil (dimenzije profilov) in iz česa je tista mrežica.

Vnaprej hvala in se že veselim, da ob naslednji priložnosti spet kakšno v živo rečeva.
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Matej, pozdravljen.

Model polmostnega nosilca signalne glave sem izdelal iz medeninastih delov, kot kaže načrt za signalno košaro na sliki spodaj:

Slika

Slika prikazuje načrt štirih pogledov na signalno košaro. Pogled »A« kaže sprednjo stran, na katero je pritrjena signalna glava, »B« in »D« prikazujeta postavitev stranskih prečnikov, prikaz »C« pa kaže zadnjo stran košare. Celotna košara je izdelana iz 0,8 mm debelih delov medeninaste žice.

Celotna konstrukcija:

Slika

Kosovnica za signalno košaro:

Slika

Kosovnica konstrukcije polmosta:

Slika

Kako pa sem sestavil celotno konstrukcijo, bo sledilo v naslednjem prispevku.

Lep pozdrav, Saša
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Saša, zelo analitično si se lotil zadeve - pohvalno!
Se že veselim opisa postopka izdelave.
Vnaprej hvala in lp, Matej
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Naj nadaljujem z opisom izdelave polmostne konstrukcije s košaro, na katero je pritrjena signalna glava.
Naslednje tri slike prikazujejo postopno izdelavo stranskih prečnikov na stranicah "B" in "D". Na s tiskalnikom natiskano osnovo v merilu 1:1 sem nalepil obojestranski lepilni trak, na katerega sem prilepil medeninaste žične elemente, mednje pa postavil iz kartona izrezana polnila ustreze velikosti.

Slika

Naslednja slika kaže na levi strani pospajkan "B" del košare, na desni pa za spajkanje pripravljeno stran "D".

Slika

Stike medeninastih delov sem naredil s spajkalnikom z drobno konico, s čim manj spajke. Presežke spajke sem odstranil z modelarsko žagico s finimi zobci in s fino pilico.

Slika

Stranici "A" in "C" sem naredil s pomočjo pripomočka, ki sem ga izdelal iz treh 6 cm dolgih med seboj zlepljenih smrekovih letvic 2 x 2 mm, da sem dobil kvader 60 x 6 x 2 mm. Iz dveh 5 cm dolgih, med seboj zlepljenih letvic s presekom 3 x 3 mm sem dobil kvader 50 x 6 x 3 mm. Skupaj zlepljena kvadra je dal kos s presekom 6 x 5 mm, ki sem ga v celoti oblepil z obojestranskim lepilnim trakom. Na 5 milimetrski stranici sem nalepil dela "B" in "D" in ju vzdolž učvrstil z dodatnim lepilnim trakom, na 6 milimetrski pa sem dodal prečnike kot je prikazano na načrtu za košaro. Spajkanje na novo dodanih prečnikov mora biti hitro in z malo spajke.

Slika

S pomočjo lesenega pripomočka sem po korakih izdelal signalno košaro. Na dno sem dodal tri pohodne prečke dolžine 6 mm.

Slika

Na koncu sem leseni pripomoček izvlekel:

Slika

Slika

Odvečne spajke sem odstranil in košara je bila pripravljena za pritrditev na polmost.
O dokončni izdelavi polmosta pa naslednjič.

Lep pozdrav, Saša
saša
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 49
Pridružen: 11.12.2014, 10:56

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a saša »

Naj nadaljujem z opisom izdelave signalne polmostne konstrukcije.
Na spodnji sliki so prikazani vsi sestavni deli navedeni v kosovnicah.

Slika

Za pohodno površino polmosta (na sliki desno zgoraj) sem uporabil pločevino embalaže, v kateri dobimo vstavljene zdravstvene tablete.

Slika

Z rdečo puščico so označene poševne stopnice, v kosovnici poimenovane z "n", sestavljevljene iz dveh žic dolžine 10 mm, premera 0,8 mm. Primerno nagnjeni sta na žici pritrjeni dve medeninasti ploščici velikosti 6 x 2 mm.

Po načrtu za signalni polmost sem izdelal nosilni steber iz dveh U-profilov, ki sem jima na enem koncu v dolžini 9 mm odstranil 2 mm dolg krak na notranji strani (kjer je prehod na stopnice). Profila sem med seboj spojil s spajkanjem.
Na osnovi načrta sem iz kartona izdelal vzdolžno stranico (rumena puščica) s polnili kot pomoč za spajkanje plezalk velikosti 6 x 3 mm.

Na sliki spodaj vidimo konstrukcijo vodoravnega dela polmosta, kjer sem na osnovi načrta sestavil vzdolžne in prečne dele s kosovnice, označene od »e« do »i«. Na natiskano osnovo sem položil posamezne dele iz medeninaste žice debeline 0,8 mm in jih z lepilnim trakom pričvrstil na podlago. Na stičiščih sem dele ograje spojil s spajko. Pohodni del sem sestavil iz dveh »e« vzdolžnih medeninastih U profilov dolžine 55 mm, na katera sem s sekundnim lepilom pritrdil »m« pločevino izdelano iz embalaže za zdravila. Vzdolž obeh nosilnih profilov sem izvrtal po štiri luknje premera 0,8 mm, v katere sem vtaknil stebričke ograje.
S pomočjo lesenih pomagal na sliki levo zgoraj sem sestavil zaščitna člena »j« in »k«. Člena sta izdelana iz žice premera 0,8 mm v kosovnici predstavljenih dimenzij, v katera vložimo kovinsko pleteno mrežico, ki jo uporabljamo za sita in cedila.

Slika

Polmostno konstrukcijo sestavljajo trije glavni deli: steber s podnožjem in vzpenjalkami, signalna košara ter prečni mostovž s pohodno površino , ograjo in zaščitnim delom:

Slika

Sestavljen in z osnovno barvo pobarvan signalni polmost:

Slika

Želim uspešno izdelavo, Saša
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Saša,

zelo zanimiv in koristen opis postopka izdelave signalnega polmostu.
Sem dobil kar nekaj idej kako nadgraditi moje naslednje konstrukcije
in prepričan sem, da bo zadeva še komu drugemu zanimiva.

Še enkrat najlepša hvala in lp,
Matej
sebastiant
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 946
Pridružen: 24.03.2008, 17:12
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a sebastiant »

Lepo, dobra ideja za pohodno pločevino!
Sebastian
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Mostovni svetlobni signal #9

Spet nekaj napredka glede montaže signala na modul. Izvrtane luknje so počasi začele dobivati primerno obliko. Iz spodnje strani modula sem na luknje nalepil polovico manjše kartonaste škatlice, ki je preprečevala širjenje prahu po spodnji strani modula. Luknjo sem najprej oblikoval z ročnim rezkarjem, nato pa še z brusnim papirjem nalepljenim na tanjše deščice.
Slika

Na zgodnji strani sem luknje še nekoliko razširil, da bom te odprtine kasneje lažje napolnil z domačim "Sculptamoldom".
Slika

Luknji za oba stebra sta pripravljeni.
Slika

Poskusna montaža nosilcev iz spodnje strani.
Slika

Še zornja stran.
Slika

V nosilca sem najprej vstavil spodnji del konstrukcije...
Slika

... nato pa še celotno konstrukcijo.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Mostovni svetlobni signal #10

Moji modelarski projekti so v zadnjem času žal bolj na stranskem tiru, a vseeno nekaj "brcam".

Dilemo s signalnimi glavami mi je pomagal razrešiti SouthernPacific, ki mi je odstopil nekaj 3D natisnjenih signalnih glav, za kar se mu še enkrat lepo zahvaljujem. Glave bo potrebno še nekoliko obdelati, a so odlična osnova.
Slika

Določanje položaja signalih glav in razmislek o načinu montaže.
Slika

Odločil sem se, da bom glave na konstrukcijo pritrdil s pomočjo majhnih pritrdil, ki sem jih izdelal iz 0,2mm debele medeninaste pločevine.
Slika

Iz pločevine sem odrezal 2mm širok trak, ki sem ga zvil v obliki oglate črke J.
Slika

Za pritrditev ene glave sem uporabil par takih pritrdil, ki sem jih zalotal na konstrukcijo iz zadnje strani.
Slika

Igranje z makro objektivom... včasih bi bilo bolje, da se ne bi videle čisto vse podrobnosti :oops: .
Slika

Slika

Sledilo je končno določanje višine signalne konstrukcije na modulu.
Slika

V celoto sem združil še zadnje dele nosilne konstrukcije, saj sem zalotal cevki za noge eno v drugo. Izgled spoja po obdelavi s pilo.
Slika

Še pogled na noge signala malce bolj od daleč.
Slika
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a volkun »

@ Saša....
super ideja: to s pohodno pločevino, sem šel takoj iskat ustrezen paklc tablet - in ga tudi našel! :D
Idejo ti bom ukradel in s pridom uporabil na svoji diorami 1960a.
Srečno in lp, Vojko
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Mostovni svetlobni signal #11

Spet nekaj malega napredka z mojim signalnim mostom. S pritrditvijo nosilcev za signalne glave je bila konstrukcija končana in lahko sem se lotil čiščenja in priprave na barvanje medeninaste konstrukcije.
Konstrukcijo sem najprej očistil s pomočjo polirne paste in odslužene ščetke za zobe, nato pa sem jo še opral v topli milnici za čiščenje posode. Vse skupaj sem dobro obrisal in še dodatno posušil s fenom za lase.

Slika

Podstavke sem pred barvanjem zaščitil s krep lepilnim trakom, luknje v stebrih pa zamašil s paličicami iz kitajske restavracije.
Sredinski del sem začasno zavil v papirnato brisačo, da sem konstrukcijo lažje prijemal med maskiranjem podstavkov.

Slika

Konstrukcijo sem v več zelo tankih slojih (4) prebarval s temeljno barvo Tamiya v spreju.
Slika

Konstrukcija po nanosu temeljne barve.
Slika

Še nekaj makro detajlov pobarvane konstrukcije.
Slika

Slika

Sledila je priprava na barvanje signalnih glav. Te sem najprej očistil z izopropanolom, nato pa sem jih z obojestranskim lepilnim trakom pritrdil na kos stirodurja.
Slika

Po prvem nanosu temeljne barve iz sprednje strani so signalne glave izgledale takole. Potrebnih bo še nekaj slojev barve.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Današnje igranje z Arduinom in OLED Display-em. Še ne vem točno kaj bo iz zadeve nastalo, a nekaj idej je že...

Slika

Slika

Uporabljen je:
0.69 inch OLED Display Module IIC I2C Screen Arduino / 0,96 inch, i2c, yellow+blue
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

OLED Prikazovalnik #2

Počasi nastaja podstavek oz. nosilec s katerim bi lahko prikazovalnik namestil na modul.

Pred izdelavo nosilca je bilo potrebno prikazovalnik previdno ločiti od vezja na katerega je bil prilepljen.
Slika

Laserski razrez Polystirena 0,25mm.
Slika

Razrez Forexa 2mm
Slika

Spodnji del nosilca, ki bo povezal prikazovalnik in vezje, je iz 0,5mm stirena, "sredica" iz 2mm Forexa, vidni del (ni na tej fotografiji) pa iz 0,25mm stirena.
Slika

Vidni del sem prilepil na okvir.
Slika

Preizkus vstavljanja prikazovalnika v okvir.
Slika

In še test delovanja v okvirju.
Slika

Sedaj sledi barvanje, a ravno pri tem procesu se stvari pri meni navadno malce ustavijo... #-o
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Peron na modulu M2 #1

Ker sta projekta "signalni most" in "OLED prikazovalnik" trenutno "na čakanju" bom predstavil
dogajanje na še enem projektu s katerim se zadnje čase ukvarjam.

Že kar nekaj časa razmišljam kaj postaviti na sredinski modul M2 z ravnimi postajnimi tiri.
Odločil sem se, da izdelam peron s podhodom.

Vse skupaj se je začelo z osnovno skico stopnišča in preračunavanjem dimenzij.
Slika

Za začetek sem se lotil izdelave poskusnega stopnišča. Stopnice so izdelane iz 2mm forex-a in izrezane z laserskim rezalnikom.
Slika

Sestavni deli stopnišča pred lepljenjem.
Slika

Lepljenje stopnic z lepilom Revell Contacta.
Slika

Prvo poskusno stopnišče je sestavljeno.
Slika

Načrtovanje stopnišča za peron v programu Corel Draw. Vsaka stopnica je označena, luknjice v stopnicah (v delu ki ne bo viden)
so narejene za lažjo poravnavo ali za pritrditev stopnic med seboj.
Slika

Laserski razrez stopnic.
Slika

Sestavni deli pripravljeni na čiščenje in lepljenje
Slika
Slika

Sestavljanje stopnic podhoda na peronu.
Slika
matejmm
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 448
Pridružen: 08.12.2012, 0:32
Kraj: Ljubljana

Re: Moji HO moduli

Odgovor Napisal/-a matejmm »

Peron na modulu M2 #2

Obrisi stopnišča pod peronom se počasi kažejo
Slika
Slika

Odločil sem se nekoliko zmanjšati višino perona in zaradi te spremembe je bilo potrebno dodati še en niz stopnic na vsako stran, da je podhod dovolj globoko.
Slika

Dokončana struktura stopnic.
Slika

Priprave na barvanje s temeljno barvo...
Slika

Delno pobarvani sestavni deli.
Slika
Slika

Priprava krajšega - testnega - odseka perona z vsemi "kritičnimi" odprtinami.
Slika

Poskusno sestavljanje stopnišča na peronu.
Slika
Slika
Odgovori