lokomotiva na jedrski pogon

Kako kaj naše sosedje OBB, DB, HŽ, MAV....
Odgovori
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

lokomotiva na jedrski pogon

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Lansko leto sem zasledil en zanimiv članek, če se ne motim pod rubriko "Zanimivosti" na Milanovi strani o lokomotivah na nuklearni pogon. Podanih je bilo kar nekaj tehničnih podatkov, med njimi tudi gromozanska teža in ogromno št. osi. Seveda so bile zgrajene le prototipno v 70-ih letih in niso nikoli vozile. prototipe so delali v Nemčiji, Sovjetski zvezi in ZDA.

Toliko sem iskal po internetu o tej znamimivi temi, a nisem nič naše, tudi slik ne. Pa me zanima, če imate še kakšne informacije in predvsem slike o teh nuklearnih lokomotivah. Prosim za kakšne dodatne informacije

vseeno mislim, da je "železnica" premajhna za taka vozila, saj reaktorji niso majhni (drugače je pri ladjah in podmornicah, kjer nimamo takšnih omejitev), lokomotive pa morajo peljati tudi v ostre krivine. Tako da jedrska energija nima bodočnosti na železnici. Zanimivo je, da bi po 150 in več let starih progah in mostovih vozile jedrske lokomotive.
Uporabniški avatar
OrientExpress
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 453
Pridružen: 03.06.2006, 12:46

Odgovor Napisal/-a OrientExpress »

Našel sem članek - http://www.internationalsteam.co.uk/tra ... dern16.htm

Morda pa se obeta nova prihodnost z razvojem mikroreaktorjev. Potem je tu še fuzija in fuzijski reaktor (v bližnji? prihodnosti) ... tako da nuklearna lokomotiva morda le ni dokončno pokopan projekt. Fosilna goriva so čedalje dražja, elektrifikacija prog tudi, spreminjanje (za sodobne vlečne potrebe) ponesrečenih nižjih enosmernih napetosti na višje izmenične nič manj ...
Po nji peljal te ženico
bom na Dunaj, v Gradec, v Trst ... in v Carigrad:)
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Recimo da bi to uspelo.

Si predstavljate kako bi s časoma stale te jedrske lokomotive v koprivah in čakale na revizijo, kasacijo, odprodajo...... :roll:

In kurjač, poleg strojevodje, bi v tem primeru imel univerzitetno izobrazbo in bi veselo cepal nočne, nedeljske in praznične šihte. :twisted:

Pa zeleni bi pri vsakem ID dobivali napade ............. :lol:


Preresna reč za na tire.
Čeprav.... kolikor se še spomnim,..... V bivši Jugi smo bili edina država na svetu, ki smo Wesstinghousov reaktor namenjen za Krško nuklearko, zabrisali v grmovje...... :twisted:

lp
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Točno Dolfe ja, je šel reaktor iz Rijeke po cesti proti Krškem, pa se je s kamiona vse zvalilo v prepad oz. grmovje. To je bilo smeha :lol: :lol: , ma ne za tiste, ki so vse to organizirali.

Me zanima, kako so se odzvali takratni zeleni v Jugoslaviji, kaj so se smejali ali zgražali?
No ja sej če pomislim jih takrat še sploh ni bilo.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Regan 664 napisal/-a:
Me zanima, kako so se odzvali takratni zeleni v Jugoslaviji, kaj so se smejali ali zgražali?
No ja sej če pomislim jih takrat še sploh ni bilo.
Zeleni takrat tudi pisnt niso upali. :twisted:

K sreči gorivnih palic ni bilo zraven. :wink:

lp
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdravljeni

Konec štiridestih pa nekje do začetka šestdestih so poskušali jedrski reaktor kot "pogonski motor" spraviti v vsa možna transportna sredstva, poleg plovil tudi v letala in lokomotive. Tako so Američani zgradili eksperimentalno lokomotivo z oznako X12.

http://www.castor.de/technik/atomkraft/ ... 14_18.html
(besedilo je nažalost v Nemščini)

Nemci so pripravili načrte za prototip, ga celo pokazali na rastavi, v pogon pa je niso spravili (vsaj kolikor kaz vem). Na žalost nimam linka do slike.


Seveda Sovjeti niso smeli zaostajati, zato so baje (zadeva ni čisto jasna, ali je bila zadeva dejansko narejena. Prav tako se govori, da je katastrofalno končala že na svoji prvi vožnji)) izdelali svoje nuklearno-parno! čudo, ki so mu na zahodu dali ime "Big Joe":

http://1stclass.mylargescale.com/vsmith ... del%20.pdf


Ima pa tudi Milchy na svoji strani eno podstran, namenjeno tej temi:

http://www.vlaki.net/zanimiv-2.html
(poišči odstavek "Atomska lokomotiva")

Če se ne motim, so pa pri transportu za Krško zvrnili parogenerator in ne reaktor. Pa tudi če bi bil reaktor, je ta pred vgradno za okolico nenevaren. Probelmatičen postane šele, ko ga "nafilaš" z gorivom....

LP

Jože
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Jože alias Barbapapa1, hvala ti! najbolj me zanima sovjetska lokomotiva, madona je velika in dolga. Sedaj si mi podal ime Big Joe, tako da imam iztočnico in čahko nadaljujem z iskanjem podatkov o tem zgrešenem projektu.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Regan 664 napisal/-a:Jože alias Barbapapa1, hvala ti! najbolj me zanima sovjetska lokomotiva, madona je velika in dolga. Sedaj si mi podal ime Big Joe, tako da imam iztočnico in čahko nadaljujem z iskanjem podatkov o tem zgrešenem projektu.
Mimogrede.......sicer je off topic pa vendar.

Prav je Barbarpapa1. Ta "r" je kar dobro skrit ali ne? :twisted:
Tudi sam sem kar nekaj časa rabil, da sem ga opazil. :oops:


lp
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Odgovori