Šolska maketa na Aljaževi

Najnovejše v svetu železniških maket.
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Mene tud zanima, kakšna je tale maketa. Mislim pa da so bile slike enkrat objavljene v Prometniku ali Novi progi in je zgledala zelo zanimiva.
LP Anej
Uporabniški avatar
bart
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1289
Pridružen: 07.03.2007, 19:50

Odgovor Napisal/-a bart »

Tole je pa zanimivo.

Če se boste zmenili za ogled, bi šel rad zraven.

Hvala
Bart
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 808
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Odgovor Napisal/-a Anzee »

Parna lokomotiva pred solo se vedno stoji (ozkotirna, ce se dobro spomnim iz zelezarne Store); ne spomnim pa se da bi kdaj tam stala Breda, saj imam v neposredni blizini (ravno tako na Aljazevi, samo 150m naprej) babico, kjer se nahajam skoraj dnevno. Vendar moji spomini segajo nekje od leta 1985 naprej. Tudi prostorsko ne vem kje bi lahko stala.

Ce se bo zmenilo za ogled bi tudi sam prisel to pogledati. Morda pa ze jutri naredim kaksno sliko lokomotive pred solo.

Morda kdo ve kje v stavbi se nahaja ta prometna dvorana - da se poskusim s fotoaparatom infiltrirati v notranjost :)

lp Anze
Uporabniški avatar
Dare
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 316
Pridružen: 14.03.2007, 14:47
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Dare »

Anzee napisal/-a:Parna lokomotiva pred solo se vedno stoji (ozkotirna, ce se dobro spomnim iz zelezarne Store);. Morda pa ze jutri naredim kaksno sliko lokomotive pred solo.

:)

lp Anze

Moram te razočarati, lokomotive pred šolo ni že kar nekaj let, ostala je le gramozna greda in do nedavno še en napol zgnit šveler. Kam so lok. odpeljali mi ni znano.
Lahko mi verjameš, ker stanujem nedaleč stran.
Lep pozdrav - DARE
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 808
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Odgovor Napisal/-a Anzee »

Dare napisal/-a: Moram te razočarati, lokomotive pred šolo ni že kar nekaj let
Imas popolnoma prav. Tekom let sem se toliko navadil na lokomotivo da je nisem vec gledal in pozabil da je ni vec... se pa pocutim kot bedak, da sem pozabil :roll: :oops:
Uporabniški avatar
igor72
Mojster
Mojster
Prispevkov: 4636
Pridružen: 28.09.2005, 17:07
Kraj: Primorje

Odgovor Napisal/-a igor72 »

Anzee napisal/-a:
Morda kdo ve kje v stavbi se nahaja ta prometna dvorana - da se poskusim s fotoaparatom infiltrirati v notranjost :)

lp Anze
Skozi stranski vhod (poleg doma), gor po stopnicah, na prvi medetaži (vedno je bila pod ključem)....

....lahko pripopaš en par slikc kako vse skupaj sedaj izgleda, za primerjavo in spomin na štiri super leta :lol:
LEP DAN
Igor
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Tale maketa bi tudi mene zanimala. Ampak glede na to, da naj bi to bila sedaj gimnazija, me pravzaprav čudi, da je maketa še vedno tam. Je pa to veselo dejstvo in ji želim še veliko let!
Kar se pa Brede tiče pa mi je to povedal prijatelj, ki je pred desetletji hodil tja na šolo...
Goran
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3866
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Anzee napisal/-a: ... ne spomnim pa se da bi kdaj tam stala Breda, saj imam v neposredni blizini (ravno tako na Aljazevi, samo 150m naprej) babico, kjer se nahajam skoraj dnevno. Vendar moji spomini segajo nekje od leta 1985 naprej. Tudi prostorsko ne vem kje bi lahko stala.

lp Anze
Lokomotivo (Bredo 361-102) so pripeljali na šolsko dvorišče s pomočjo prikolice, kakršne so takrat uporabljali za prevoz tovornih vagonov po cestah. Mislim da je bilo to leta 1982 morda leto prej.

Ne vem sicer zagotovo, vendar pa mislim, da so bili podstavni vozički pripeljani posebaj, razlog pa je bila teža. Kot sem že rekel nisem siguren glede podstavnih vozičkov, zagotovo pa je bilo nekaj v zvezi s težo.

Lokomotiva pa je stala ob akumulatorski delavnici, postavljena je bila vzdolžno ob šoli.
Tine
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Gorchi napisal/-a:Tale maketa bi tudi mene zanimala. Ampak glede na to, da naj bi to bila sedaj gimnazija, me pravzaprav čudi, da je maketa še vedno tam. ...
Gorči, ni celotna šola gimnazija. En majhen del je Železniški Šolski Center ali kako se že sedaj imenuje, obdržal zase. In tam, v eni dvorani, se poleg makete nahaja še marsikaj drugega. Vse v zvezi s signalizacijo, telefonijo, varnostnimi napravami in še čem.

Morda me spomin vara, maketo sem videl v bistvu samo enkrat in še takrat v hudo stresni situaciji. Ampak zdi se mi, da je dolga kar okrog 15 do 20 metrov.

Hmm, ... ali pa tudi ne. Strah ima velike oči. press :lol:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Taaakole... Danes sem v zvezi s tole maketo dobil zelo zanimiv e-mail, katerega avtor slik, gospod profesor Saša Ogrizek, je dovolil objavo slik. V e-mail pa mi je napisal naslednje:
Sem ljubitelj modelnih železnic iz šestdesetih let in sem bil povabljen k izdelavi pokrajine na šolski maketi na takratni železničarski šoli na Aljaževi ulici v Ljubljani.

Maketa je začela nastajati koncem osemdesetih let in je dolga približno 16 metrov ter široka dobra dva metra. Uporabljen je Märklinov sistem tirov in voznega parka. Situacija je izmišljena, uporabljena so imena postaj Pionirske železnice, ki je v začetku petdesetih let vozila v Kosezah: Rožnik, Tivoli, Brdo in Bokavci.

Sistem je krmiljen z mehansko postavljalnico, s sistemom NPI (Iskra), s sistemom SEL ter enostavnim relejskim sklopom. Postaje, cestni prehod in APB delujejo na osnovi signalnovarnostnih naprav na SŽ. Med postajami je mogoč tudi TK promet. Za doseganje voznih časov med postajami se vlakovne kompozicije na delih proge, ki so v hribih, ustavijo.

Moje delo izdelave pokrajine je trajalo približno pol leta na prehodu 1990/91. Na maketi sem želel ustvariti kompromis med bogato izdelano pokrajino in poudarkom na sami železniški progi. Pa vseeno so na maketi cerkev na Rožniku, stiliziran bokalški grad, tivolski ribnik… Uporabljene so različne tehnike: rebrasta konstrukcija iz vezane plošče, papirna masa, posip, penasta guma, umetna trava… Maketa je opremljena z ročičnimi in lučnimi signali SV naprav, s kilometrskimi kamni, z ločnicami, ranžirnimi kamni, coklami …

Kot prilogo dodajam sliki posneti ob koncu del, nekje v letu 1991.
In še fotografiji, za kateri mi jih je avtor dovolil postaviti v enega izmed mojih albumov. Kot napisano, sliki sta bili posneti leta 1991.

Slika

Slika

Profesor Ogrizek mi je tudi napisal, da je nazadnje to maketo obiskal s svojimi varovanci pred 4 leti. Takrat je bila maketa po njegovih besedah v zavidljivo dobrem stanju, eden izmed skrbnikov makete pa je med drugim g. Urh. Vsekakor pa je g. Vukelić še vedno najboljša kontaktna oseba, če je le še tam zaposlen.

Četudi so to prve slike v tej temi bi jo vseeno z veseljem pogledal. Vprašanje pa je, če se to sme in kdaj (časovno) si jo bomo lahko ogledali. Glasujem za kako popoldne (po 17h) med tednom oz. kako soboto...
Goran
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3866
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Zanimiva vendar ni to tista, na kateri so snemali film "Poklici na Železnici" in jo uporabljali za izobraževanje prometnega kadra.

Mere so se mi zdele dokaj majhne, ko ste jih navajali, saj se je maketa o kateri jaz govorim nahajala skorajda dobesedno na celotnem traktu. Če tako na pamet rečem je bila dolga tam okoli 30 metrov.
Tine
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 808
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Odgovor Napisal/-a Anzee »

No danes mi je ratalo na hitro se ustaviti pred poslopjem, zato bolj tako-tako slike. Pa vendar..

Slika dela hise kjer se, ce prav razumem, nahaja maketa. Glede na slike ki jih je prilimal Gorchi bodo to okna v prvem nadstropju cisto na koncu.
Slika

Pogled malce bolj v levo proti kolesarnici in stranskemu vhodu. Tukaj je stala parna lokomotiva.
Slika

Mesto kjer je stala ozkotirna lokomotiva. Kot je bilo receno, ostala sta dva pragova in malce gramozne grede.. skoda..
Slika

Da bi nasel lokacijo Brede pa nisem imel casa. Jutri se bom sprehodil se enkrat, bo vec casa. Obenem bom poskusal malo pokukati v solo :)

Je pa skoda da se o maketi vec ne govori, recimo tako kot o jeseniski. Ceprav je skoraj v centru Ljubljane in naj bi bila tudi dobro vzdrzevana..

lp Anze
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

Anzee napisal/-a:

Je pa skoda da se o maketi vec ne govori, recimo tako kot o jeseniski. Ceprav je skoraj v centru Ljubljane in naj bi bila tudi dobro vzdrzevana..

lp Anze
pohvalno Gorči in Anže :)

najbrž namen makete ni, da bi se ob njej lahko kar tako dobivali in izmenjevali izkušnje ter vozili vlake ...

Tine, škoda ker takrat nisi imel takega fotoaparata kot ga imaš sedaj (pa tud če bi bil S... ) ;)
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3866
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

milchy napisal/-a: Tine, škoda ker takrat nisi imel takega fotoaparata kot ga imaš sedaj (pa tud če bi bil S... ) ;)
Škoda je že to, da nisem vsaj približno skiciral tirno situacijo na maketi, kaj šele da bi se takrat spomnil in uporabil svojega ZenitaE ](*,) ](*,)

Bom pa povprašal sošolca, kaj je njemu ostalo v spominu.
Tine
Uporabniški avatar
Mojster_Strojevodja
Direktor
Direktor
Prispevkov: 1960
Pridružen: 09.08.2005, 19:43
Kraj: Bled
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mojster_Strojevodja »

Sem si dovolil sposoditi sliko, na njej sem označil kje se nahaja maketa.

V prvem nadstropju, tazadnja štiri okna je dvorana z maketo, ki je na slikah, tisto peto je pa učilnica.

Slika
Če ne gre uporabi večje kladivo.
"Half the job is in the discovery; the other half is having the courage to present the findings."
"Everyone is a genius at least once a year. The real geniuses simply have their bright ideas closer together."
Odgovori