maketa

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Mini maketa

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
sebastiant, da zacnem na koncu :-)
Da, nekaj podobnega je na tvojem linku le, da je to Z, seveda bos nasel podobno tudi na NOCH-ovi strani (za relief sem uporabil TerraForm, kakor tudi nekaj ostalih idej).
Ce pogledas cenike, je taksna mini maketa v Alu kovcku - zelo draga - okrog 1200 €. Nekaj podobnega pa lahko izdelas sam za recimo 100 € - cena je odvisna tudi od tega, kaj zelis. To je pa lahko tudi 10 in veckrat ceneje, kot "kupljena". Lahko bi rekli - ce kupis je to draga igraca ali ce sam naredis - poceni pa se osebno zadovoljstvo. Tu sem ponovil ze napisano misel Dolfeta in s tem se popolnoma strinjam, kar sem tudi na nek nacin dokazal :-)
V tej temi je bilo ze govora o tem, ali maketo kupiti ali narediti, zato sem tudi pisal o tem, da lahko za malo denarja v zelo kratkem casu naredis marsikaj :-)
No vidis, mnogi so sli med velike, ker pri tamalih ni bilo nic SLO, oziroma zelo malo voznega parka in se to zelo drago!? Mogoce se spet premislis, saj casi se spreminjajo, a ne :-)
Lep vecer, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Mini maketa - se slike

Odgovor Napisal/-a N amater »

Pozdravljeni
Ker sem ze predstavil izdelavo in nekaj slik mini makete, sedaj pa pripravljam se "pokrov", bi preden jo "zaprem", prilozil se nekaj slikic, kako izgleda, ko jo obsije sonce :-)

Slika
Slika
Slika
Poleg kopanja in zabave na jezeru se je naslo tudi nekaj prostora za ljubitelje gora :-)
Slika
Slika

Lep vecer vsem, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
Griffith
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1140
Pridružen: 03.04.2007, 14:42
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Griffith »

Zelo lepo. Veliko veselja ti želim. :)
Slika
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Jani, jako luštkano :) Ampak tebi pa praktično vse rata, mar ne?
Goran
Scania
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 29.06.2008, 17:16

Odgovor Napisal/-a Scania »

WAW zelo lepa mala železnica. Sam imam tudi sedaj v gradnji železnico v merilu H0 in počasi se bo začela gradnja hmm kako bi rekel teritorija al kako že (ne spomnem se kaj bi drugače rekel). Sem začetnik v tem in sem na tem forumu opazil, da vas je veliko ki to obvladate, zato upam, da vam bom med delom lahko zastavil kaj uprašanj.
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Nadzor mini makete

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo
Na sejmu sem imel s seboj tudi mojo mini maketo, z ze izdelanim pokrovom in mini vitrino (kovcek), sem pa zakljucil tudi mini "upravljanje".
Ce se bo kdo lotil izdelave podobne makete, bo verjetno s tako imel celotem pregled pozameznih faz, ki ga cakajo pri podobnih izdelavah :-)

Dvojni regulator sem naprej preskusil, saj sam regulator vsebuje procesor, ki upravlja z regulacijo. Stikalo spremeni smer s tem, da se napetost iz "vozne" v nekaj sekundaj zmanjsa na 0V, pocaka 1 sekundo in potem postopoma dvigne do napetosti, ki je nastavljena pred spremembo smeri.
Preprosto, mini in prijazno, saj se lokomotiva pocasi ustavi, pocaka in pocasi spelje v nasprotno smer :-)

Slika

Slika

Iz lesa sem izdelal nosilno ogrodje, na njega sem pritrdil tudi utic za priklop napajanja.

Slika

Slika

Noch-ov TerraForm mi je mogocil, da sem v nekaj minutah spojil ze izdelano pokrajino z ogrodjem ohisja.

Slika

Se trava in koncano :-)

Slika

Lahko bi 14 dnem za maketo, dodal se nekaj dni za pokrov in en dan za upravljanje, potem bi realno lahko taksno mini maketo izdelal v treh tednih.
Poskusiti ni greh...

Lep pozdrav Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
kit

Odgovor Napisal/-a kit »

N amater kolikor vidim, si postavitev tirov povzel po tej sliki, ki je vidna tudi na Noch-ovi int. strani:
Slika
Izdelava makete je pa tako ali tako unikatno delo, s tem, da ima tvoja maketa še štuc.

Zanimivo bi bilo, da nam predstaviš električno shemo in izdelavo vezja regulatorja in uporabo komponent pri izdelavi
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Mini maketa

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo kit
Ce pogledas nekaj postov visje in ce bi kliknil na link, ki ga je napisl sebastiant, bi do zakljucka, da so tracnice postavljene podobno, prisel ze pred casom :-)
Sem pa napisal kot odgovor sebastiant-u tudi:
Da, nekaj podobnega je na tvojem linku le, da je to Z, seveda bos nasel podobno tudi na NOCH-ovi strani (za relief sem uporabil TerraForm, kakor tudi nekaj ostalih idej).
Ce pogledas cenike, je taksna mini maketa v Alu kovcku - zelo draga - okrog 1200 €. Nekaj podobnega pa lahko izdelas sam za recimo 100 € ...
Tudi v N je na taksno velikost tezko "spraviti" dva samostojna tokokroga. sem pa dodal se slepi tir, ki bo mogoce enkrat tudi povezava na drugo maketo - enake ali podobne velikosti :-) Nekateri spajajo module, jaz bom pa kovcke :-)
Regulatorje mi je izdelal prijatelj, ki "ve", kaj je elektronika, ga pa vprasam o shemi? Jaz sem samo podal zeljo, kaj bi rad, on je pa to naredil (a ni to fino) :-)
Ko dobim kaksno informacijo, te pa obvestim.
Lep pozdrav Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Mini maketa

Odgovor Napisal/-a totimato »

N amater napisal/-a: Regulatorje mi je izdelal prijatelj, ki "ve", kaj je elektronika, ga pa vprasam o shemi? Jaz sem samo podal zeljo, kaj bi rad, on je pa to naredil (a ni to fino) :-)
Ko dobim kaksno informacijo, te pa obvestim.
Lep pozdrav Jani
Lepo prosim, ta elektronika bi zanimala tudi mene.

Pa še eno začetniško vprašanje (če lahko): kako in s čim je izdelan nasip - balast tirov. Kako je narejen tako enakomerno? Ko sem jaz pred več kot petimi leti delal mojo maketo v N, mi ni uspelo izdelati tako lep in enakomeren nasip (zgleda, da se bom vrnil v hobi).

Lep pozdrav!
Uporabniški avatar
N amater
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 409
Pridružen: 29.09.2006, 11:58
Kraj: Lj

Material za maketo

Odgovor Napisal/-a N amater »

Zdravo totimato
Pa še eno začetniško vprašanje (če lahko): kako in s čim je izdelan nasip - balast tirov. Kako je narejen tako enakomerno? Ko sem jaz pred več kot petimi leti delal mojo maketo v N, mi ni uspelo izdelati tako lep in enakomeren nasip (zgleda, da se bom vrnil v hobi).
Si kdaj razmisljal, da bi mogoce maketo kdaj razstavil ali kaj spremenil? To mnogi delajo (delamo) in takrat gre veliko tracnic v smeti, saj se zaradi nanosov peska med pragovi in nasipom ter ostalih efektov (npr. staranja ali mazanja), taksnih velikokrat ni vec mogoce uporabiti
Velikokrat pravim, da je najbolje preprosto in ne zelim prevec komplicirati, zato sem uporabil NOCH podlogo za tracnice, ki je v bistvu pena z utori za tracnice, lahko je posuta z razlicnim peskom in ima razlicne razmake med pragovi (za razlicne proizvajalce tracnic), ali pa je samo pena z utori, pa jo sam posujes.Ponudba je pri Noch-u solidna in na www.noch.de bos v katalogu nasel na 20 strani vse o tem :-) Dobijo se tudi podloge za pod kretnice.
Pena je tudi odlicen protihrupni izolator, saj hrupa pri voznji skoraj ni. Preprosto, hitro in ucinkovito :-)

Slika

Na tej sliki iz kataloga je lepo razvidno, kako izgleda presek podloge.
Mislim, da pri Nochu najdes skoraj vse, kar potrebujes za izdelavo makete.

Glede elektronike pa se cakam odgovor prijatelja, ki mi je izdelal regulatorje.

Lep pozdrav, Jani
Parfum in strup sta v majhnih steklenickah => N
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Pozdravljeni!

Elektroniko o kateri teče tule pogovor sem izdelal jaz. Shematiko vam lahko pripnem, vendar ne bo dosti pomagala, ker je potrebno potem še sprogramirati procesorje, ki so na samem vezju.

Procesorje vam lahko priskrbim in je cena za enega 5€ (s programom). Če pa bi bil interes večji (vsaj 10 ljudi) bi se dalo tudi zmenit za izdelavo vezji.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Material za maketo

Odgovor Napisal/-a totimato »

N amater napisal/-a: Si kdaj razmisljal, da bi mogoce maketo kdaj razstavil ali kaj spremenil? To mnogi delajo (delamo) in takrat gre veliko tracnic v smeti, saj se zaradi nanosov peska med pragovi in nasipom ter ostalih efektov (npr. staranja ali mazanja), taksnih velikokrat ni vec mogoce uporabiti

Mogoče te bo moj odgovor presenetil: ne, nič me ni melo, da bi maketo razstavljal :) Takrat, ko sem jo delal, je bil največji problem prostor in sem maketo naredil v obliki klubske mizice (mogoče se bo kdo iz yahoo grupe spomnil... mogoče Milan?). Žal je spletna stran, kjer sem imel slike izgubljena, pravtako je šel rakom žvižgat trdi disk. Zato slik nimam. Maketa (miza) še obstaja in je na podstrešju nekje bogvekje. Na pomlad jo bom skušal obuditi...

Hvala za razlago, res je. Tire, na katerih so prilepljeni kamenčki, je težko ponovno uporabiti. Praktično.

bungee- napisal/-a:Pozdravljeni!

Elektroniko o kateri teče tule pogovor sem izdelal jaz. Shematiko vam lahko pripnem, vendar ne bo dosti pomagala, ker je potrebno potem še sprogramirati procesorje, ki so na samem vezju.

Procesorje vam lahko priskrbim in je cena za enega 5€ (s programom). Če pa bi bil interes večji (vsaj 10 ljudi) bi se dalo tudi zmenit za izdelavo vezji.
Jaz sem interesent. Če ne bo dovolj ljudi za vezje bi pa naročil "procesorja".



Lep pozdrav!
Uporabniški avatar
bungee-
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 133
Pridružen: 06.01.2009, 10:52

Odgovor Napisal/-a bungee- »

Evo pripenjam še shemo dvojnega regulatorja. Pri pregledu sem ugotovil da sem pozabil označit Q1 in Q3 ki sta IRF7455.

Kondenzatorja C3 in C8 pa je potrebno dat zraven PIC-ov.

Pa še link na shemo KLIK
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Material za maketo

Odgovor Napisal/-a milchy »

totimato napisal/-a:
Mogoče te bo moj odgovor presenetil: ne, nič me ni melo, da bi maketo razstavljal :) Takrat, ko sem jo delal, je bil največji problem prostor in sem maketo naredil v obliki klubske mizice (mogoče se bo kdo iz yahoo grupe spomnil... mogoče Milan?). Žal je spletna stran, kjer sem imel slike izgubljena, pravtako je šel rakom žvižgat trdi disk. Zato slik nimam. Maketa (miza) še obstaja in je na podstrešju nekje bogvekje. Na pomlad jo bom skušal obuditi...

Hvala za razlago, res je. Tire, na katerih so prilepljeni kamenčki, je težko ponovno uporabiti. Praktično.




Jaz sem interesent. Če ne bo dovolj ljudi za vezje bi pa naročil "procesorja".



Lep pozdrav!
pozdravljen (spet) med nami .....

spomnim se tvoje makete, a žal slike tudi jaz nimam nobene, upam pa, da se kmalu spet pojavi tvoja spletna stran - seveda z novimi 'dosežki' :)

lp :)
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Odgovor Napisal/-a totimato »

bungee- napisal/-a:
Procesorje vam lahko priskrbim in je cena za enega 5€ (s programom). Če pa bi bil interes večji (vsaj 10 ljudi) bi se dalo tudi zmenit za izdelavo vezji.
Zdravo!

Je bil kakšen interes? Bo šlo v kakšno izdelavo za množice? :wink:
Jaz bi verjetno vzel dva, ko izvem ceno.

Pa še nekaj me zanima: kretnic je 5, stikalo s simbolom za kretnico pa samo eno. Kako se upravljajo kretnice?

Lep dan še naprej!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Odgovori