Začetniška vprašanja

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Odgovori
kaspar
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 15
Pridružen: 25.03.2009, 22:01

Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a kaspar »

No verjetno se vam bodo zdela smešna, ampak vsak je bil enkrat začetnik.

Vozim se iz Kranja do Ljubljane in nazaj.
Ponavadi grem z vlakom, ki odpelje ob 13.22 Desiro?, včasih sem pa hodil z vlakom, ki odpelje z Kranja ob 14.40 Gomulka?
Zanima me kdaj bodo to Gomulko zamenjali? Kakšna je razlika v Inter City vlaku? So vagoni veliko bolj udobnejši? Je hitrost vlaka ista ali časovno pridobi le zaradi tega, ker se ne ustavlja na vseh postajah? Če se peljem z vlakom, ki odpelje ob 14 40 z Kranja v Medvodah vedno čakamo na vlak iz Ljubljane in zato ima vlak VSAKIČ zamudo vsaj 5 minut. Kdaj bo kakšna posodobitev proge in postaje v Kranju. Verjetno bom zastavil še kakšno vprašanje. Hvala vnaprej
Zadnjič spremenil kaspar, dne 28.03.2009, 21:51, skupaj popravljeno 1 krat.
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a cokla »

Za večino teh vprašanj mi nismo pravi naslov in tako odgovorov ne boš ( najbrž ) dobil. Lahko ti le povem , da te zamude tudi nas ( zaposlene ) jezijo in nam niso najbolj povšeči. Je pa to začaran krog. Zaradi enotirne proge so potrebne zapore in križanja za popravila proge. In to potegne za sabo zamude,ki nervirajo potnike in zaposlene ...itd.

Za gomulke je pa tako-še kar nekaj časa bodo vozile. :D
klemenčič
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 263
Pridružen: 25.03.2009, 18:12

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a klemenčič »

cokla napisal/-a:Za večino teh vprašanj mi nismo pravi naslov in tako odgovorov ne boš ( najbrž ) dobil. Lahko ti le povem , da te zamude tudi nas ( zaposlene ) jezijo in nam niso najbolj povšeči. Je pa to začaran krog. Zaradi enotirne proge so potrebne zapore in križanja za popravila proge. In to potegne za sabo zamude,ki nervirajo potnike in zaposlene ...itd.

Za gomulke je pa tako-še kar nekaj časa bodo vozile. :D
Cokla, ali se te zamude ne dajo ukalkulirat v vozne rede. Pa še eno ali bi potrebovali drugi tir do Jesenic [-o< #-o ...... mogoče kaj misliš.
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a cokla »

klemenčič napisal/-a:
Cokla, ali se te zamude ne dajo ukalkulirat v vozne rede. Pa še eno ali bi potrebovali drugi tir do Jesenic [-o< #-o ...... mogoče kaj misliš.
Bi se dalo...z zmanjšanjem števila vlakov. Potem pa bodo spet potniki nezadovoljni , ker ne povezav in imaš spet en lep zaključen krog.

Drugi tir... :^o
kaspar
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 15
Pridružen: 25.03.2009, 22:01

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a kaspar »

Če je Gomulk le še 5 v Sloveniji, jih bodo verjetno že v bližnji prihodnosti zamenjali novi vlaki. Samo še glede Inter City vlaka me nekaj zanima. Ali se z njim sploh splača voziti? Je udobje toliko večje, da se splača zapraviti nekaj več € za vlak?
Hitrost je enaka? Vlak verjetno časovno pridobi s tem, da se ni treba ustavljati na postajah.

LP
stjepan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 20.02.2009, 21:17

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a stjepan »

Danes so vsi vlaki manj ali več udobni in to ponavadi ni odločilno,ko se odločamo za potovanje vlakom,razen daljših relacij.Največkrat je pomemban čas
odhoda ali prihoda na željeni kraj.Razlika v ceni (neglede na relacijo) med IC in lokalnim pot,vlakom je 1,56€.IC vlak res pridobi s tem da nima povsod postanke,
pa tudi (ne pa zmeraj)večjo hitrost ima.IC ima večji rang v odnosu na lokalne vlake,kar v praksi pomeni,da ima PREDNOST pred njim in da ko se prometnik (dispečer)odloča kateri vlak bo čakal je odločilan rang.Odločitev je vaša.
cokla napisal/-a:
klemenčič napisal/-a:
Cokla, ali se te zamude ne dajo ukalkulirat v vozne rede. Pa še eno ali bi potrebovali drugi tir do Jesenic [-o< #-o ...... mogoče kaj misliš.
Bi se dalo...z zmanjšanjem števila vlakov. Potem pa bodo spet potniki nezadovoljni , ker ne povezav in imaš spet en lep zaključen krog.

Drugi tir... :^o


Ali pa drugače povedano,seveda bi se dalo ukalkulirat nekatere zamude v vozni red,samo potem zamud nebi bilo,vozni časi pa bi bili daljši,tudi ko nebi bilo potrebno, treba pa je vedeti da je večina zamud višja sila in se večini ne da izognit.Večini.
whistler
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 716
Pridružen: 31.05.2007, 19:19
Kraj: Gorenjska

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a whistler »

kaspar napisal/-a:Če je Gomulk le še 5 v Sloveniji, jih bodo verjetno že v bližnji prihodnosti zamenjali novi vlaki.
Bližnja prihodnost je relativna... Zdi se mi da bi prvotno prvi nov elektromotornik moral priti letos ali drugo leto, sedaj pa se omenja že letnica 2013. Pa ena gomulka je še v reviziji...
Koncu koncev pa saj gomulke niti niso tako slabe. Prostora ponujajo kot Siemensi. Kar se pa gretja in klime tiče je pa druga zgodba...
kaspar
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 15
Pridružen: 25.03.2009, 22:01

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a kaspar »

No kdaj tudi crkenjo, sicer se mi je to zgodilo le enkrat. Včasih je v Gomulki PREvroče včasih te pa zebe. Poleg tega mi tudi WC-ji niso všeč in pa zelo velika glasnost vlaka. Sicer pa je vlak kar prostoren in za kratke vožnje še dovolj dober.
Ali imamo v SLO še kakšen novejši potniški vlak kot Desiro? Kakšne nameravajo kupiti v prihodnje?
Uporabniški avatar
Dino S
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1499
Pridružen: 18.09.2008, 16:19
Kraj: Rogaška Slatina

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a Dino S »

kaspar napisal/-a: Ali imamo v SLO še kakšen novejši potniški vlak kot Desiro? Kakšne nameravajo kupiti v prihodnje?
Če bi malo pregledal forum bi našo odgovor na oba vprašanja.
Primorc
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 31
Pridružen: 01.10.2008, 15:09

Re: Začetniš��aša�a

Odgovor Napisal/-a Primorc »

No, pa da še jaz nekaj vpraš� :) ...
PO kakšn� ključu � lokomotivam dodeluje te štev�e in imena lokomotiv(rolba 991-201/001, 53-019, Cc6500 itd.)? Ter kako se lahko vse ta imena zapomnite? =D> =D> :shock: :shock:
stjepan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 20.02.2009, 21:17

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a stjepan »

Primorc napisal/-a:No, pa da še jaz nekaj vpraš� :) ...
PO kakšn� ključu � lokomotivam dodeluje te štev�e in imena lokomotiv(rolba 991-201/001, 53-019, Cc6500 itd.)? Ter kako se lahko vse ta imena zapomnite? =D> =D> :shock: :shock:
Naj poskusim!
Štiri lokomotive,ki so vlekle "Titov vlak" so imele vsaka svoje ime,(Dinara,Kozara,Sutjeska i Neretva) vse druge lokomotive imajo imena po serijah,npr.vse lok.serije 363 so brižite in vse lok. serije 661 so kenediji in tako naprej ker teh serij ni preveč,vsaj tukaj pri nas,to ni niti tako teško,kvečjemu to olajša delo.
LP
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Primorc:
No, pa da še jaz nekaj vpraš� ...
PO kakšn� ključu � lokomotivam dodeluje te štev�e in imena lokomotiv(rolba 991-201/001, 53-019, Cc6500 itd.)? Ter kako se lahko vse ta imena zapomnite?
Bom probal razložiti na primerku:

363-001 (imenovana tudi Brižitka)

3XX-enosmerna električna lokomotiva
X6X-6 pogonskih osi
XX3-3. iz vrste 36X
XXX-001- lokomotiva št.1 (prva v seriji)

Podobno za ostale
4XX - elok za 25 kV, 50Hz (ni na SŽ, bivša JŽ))
5XX-večsistemske elok (541 Živa)
6XX - dizel električne (661 Kennedy, prva dizel el. lokomotiva na JŽ)
7XX - dizel hidravlične
8XX - dizel mehanske
9XX - delovni stroji (?)
Parne lokomotive so od 001-199(?)

Obstaja pa še ena klasifikacija, ki se jo najde na naslovu
UIC klasifikacija

LPL
Primorc
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 31
Pridružen: 01.10.2008, 15:09

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a Primorc »

Kaj bi pa potem pomenil tista Siemens-ova ES 64 F4?

Drugač pa hvala za to...Da bom vedel zdaj kaj vse to pomen :D
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a milchy »

EuroSprinter 6,4 MW, 4 sistemska lokomotiva

ES 64 F 4


drugače pa je UIC klasifikacija tudi tukaj
Uporabniški avatar
RisPo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1023
Pridružen: 01.11.2006, 14:24

Re: Začetniška vprašanja

Odgovor Napisal/-a RisPo »

milchy napisal/-a: drugače pa je UIC klasifikacija tudi tukaj
Na tej tvoji podstrani mi najde trojanca, preveri malo, kaj imaš okuženo.
Odgovori