Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

@ŽC - tale industrijski tir nima nobene veze s pionirsko železnico.

Ta ind. tir se nahaja na desnem bregu Drave, medtem ko je bila trase pionirske železnice na levem bregu.

Ind.tir HE se je odcepil za postajo Mb. Studenci in peljal proti HE Otok, medtem ko je trasa pionirske železnice vodila od glavne Mb železniške postaje proti Lentu in nato ob Dravi do Otoka, kjer se nahaja kopališče.
Trasa pionirske je bila lepo vidna še par let nazaj in se je koristila kot makedamska pešpot oz.kolesarska pot do kopališča na Otoku.
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Re:

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

železocestnik napisal/-a:
Ali je možno, da so bili v Mariboru tako pametni, da so dali pionirjem na razpolago industrijski tir in da niso gradili nove proge?
To samo pomeni, da niso bili pametni...

Je pa res, da nisem nikjer na spletu zasledil kakšne vesti o pionirski železnici v MB...hvala za info.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a Signal »

_Borsig_ napisal/-a:@ŽC - tale industrijski tir nima nobene veze s pionirsko železnico.

Ta ind. tir se nahaja na desnem bregu Drave, medtem ko je bila trase pionirske železnice na levem bregu.
Od vznožja Pohorja do Mbr. otoka po levem bregu (Sto godina železnica Jugoslavije, BG 1951):?:
Saj ni 1. april :!:
Prijeten preostanek dneva
Signal
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Signal napisal/-a:
_Borsig_ napisal/-a:@ŽC - tale industrijski tir nima nobene veze s pionirsko železnico.

Ta ind. tir se nahaja na desnem bregu Drave, medtem ko je bila trase pionirske železnice na levem bregu.
Od vznožja Pohorja do Mbr. otoka po levem bregu (Sto godina železnica Jugoslavije, BG 1951):?:
Saj ni 1. april :!:

Ka češ. Najbrž je takrat obstajal časopis "Finance-inverse". press :lol:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Za lažjo predstavo prilagam slikco:

Slika

Na žalost iz slike ni razvidna višinska razlika med tiri na desnem bregu Drave in trase pionirske železnice na levem bregu!

Mogoče bi bilo zanimivo pogledati tudi vrisane parcele na obeh trasah!?!

Sicer pa ne najdem nič konkretnega o Mariborski pionirski železnici!
Znano mi je samo, da je trasa že bila narejena, tiri pa mislim da nikoli niso bili položeni!

Ima kdo več podatkov?
Zadnjič spremenil _Borsig_, dne 08.06.2009, 10:15, skupaj popravljeno 1 krat.
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Borsig:

Kot star Mariborčan ti lahko povem, da v zgodovinskem spominu za 55 let nazaj ni nobene informacije o pionirski železnici na tej trasi. Res pa je, da smo to traso, ki si jo označil po levem bregu uporabljali za vsaj 55 let nazaj pri kolesarjenju (oziroma sem se peljal na kolesu). Kdaj pa so to obrežno pot naredili pa ne bi vedel. Mislim pa, da je ob urejevanj brežin ob izgradnji HE Zlatoličje prišlo do sprememb trase, še zlasti ob Koblerjevem zalivu. Če me spomin ne vara, je bila ob tej priliki pot tudi razširjena na sedanjo širino, prej je pa bila bolj podobna stezi ob vodi.
Tako verjetno drži ugotovitev, da so izdelali traso za pionirsko železnico (mogoče so pa hoteli izkoristiti že obstoječo?), do gradnje gornjega ustroja pa ni prišlo nikoli.

LPL
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Hvala @Ljubitelj.

Tudi sam sem se zamislil, kako naj bi trasa potekal ob Koblarjevem zalivu?
Skoraj ne verjamem, da so imeli v načrtu most!

Za začetek bi verjetno bilo zanimivo ugotoviti letnico kadaj so sploh začeli razmišljati o tem projektu oz. s samo gradnjo.

Če se v: "Sto godina železnica Jugoslavije, BG 1951" že omenja, potem je gradnja potekala verjetno takoj po vojni!?!
(Kdaj se je gradila Ljubljanska pionirska?)

Tale stavek mi je dvosmiselen:
...pa sve do čuvenog Mariborskog otoka na reci Dravi kde se nalazi ogromna električna centrala, jedno od prvih i velikih dela naše prve Petoletke...
"... prva velika dela Petoletke..." velja to za Hidroelektrarno ali za Pionirkso železnico???
Prvo turbino HE Otok so zagnali leta 1948.
Z gradno so leta 1942 z gradno začeli Nemci in do konca vojne končali cca. 30%!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
vagon
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 13
Pridružen: 10.08.2009, 18:38

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a vagon »

Studenški gozd je bilo naše področje za igro in nabiranje gozdnih sadežev. Tako smo večkrat hodili po omenjeni progi. Prometa po njej ni bilo, saj jaz ga nisem videl. Večkrat pa so na tirih stali vagoni, ki so verjetno čakali na popravilo centralnih delavnicah. Zanimiv pa je dogodek, ko se je leta 1963 (nisem popolnoma prepričan v pravilnost leta) nad Studenci razdivjal vihar in pošteno opustošil gozd. Vagone ki so stali na horizontalnem delu proge je veter porinil proti elektrarni. Pred spustom proti elektrarni je bil slepi tir, kamor je bila stalno preusmerjena kretnica tako, da so vagoni končali v nasipu na koncu tira. Lahko si le predstavljamo, kaj bi bilo na elektrarni, če bi vagoni pridrveli tja. Proga namreč na tem delu premosti dokaj veliko višinsko razliko.
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a Signal »

:?: V glasilu Dravskih elektrarn Maribor sem izbrskal vsebinsko podobna članka o začasnem kontejnerskem terminalu na HE Mariborski otok.

1. članek: DEM, aprilska št. 1973
2. članek: DEM, novemberska št. 1973

(Pre)optimistična napoved o 60 pretovorjenih kontejnerjih na HE se verjetno nikoli ni uresničila.
Industrijski tir Mb-Studenci - HE Mbr. otok posledično ni pridobil na pomembnosti, kot bi jo v primeru pričakovane količine pretovora.
Kdaj in zakaj se je nehalo pretovarjanje na HE Mbr. otok, mi ni znano, ker nisem našel zapisov o koncu sodelovanja med ŽTP in DEM.

Je pa zanimivo, da v člankih ob 40-letnici kontejnerskega pretovarjanja na slovenskih železnicah nikjer ne omenjajo začasnega terminala na HE Mbr. otok.

1. članek: STA
1. članek: SŽ

Danes je usoda zdaj že bivšega industrijskega tira Mb-Studenci - HE Mbr. otok znana. Ni ga in ga verjetno nikoli ne bo več.

MMG, ima kdo informacije o lastništvu omenjenega ind. tira, ki je potekal še skozi druga podjetja (Hidromontaža, ...) :?:
Prijeten preostanek dneva
Signal
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

_Borsig_ napisal/-a:
Sicer pa ne najdem nič konkretnega o Mariborski pionirski železnici!
Znano mi je samo, da je trasa že bila narejena, tiri pa mislim da nikoli niso bili položeni!

Ima kdo več podatkov?

Ena konkretna, da so jo res gradili...je v Vestniku...

Slika


članek:

Slika

Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ali kdo pozna kakšnega pionirja iz zgornje zgodbice :?:

Ali pač nihče več ne prizna, da je delal zastonj :?: :lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Slabi dve leti nazaj se je na beograjskem forumu razvila kar obširna debata o pionirskih železnicah na teritoriju "ex Yu":

http://www.railserbia.net/forum/viewtop ... ske#p67289

Tam sem prvič prebral, da bi naj tudi Maribor imel pionirsko železnico z navedbo zapisanega v zborniku "100 godina železnica Jugoslavije". Potem sem začel malo gnjaviti na Yahoo klepetalnici in dobil odgvoro enega aktivnejših starejših članov (je že kar nekaj let pri istem delodajalcu, kot Dolfe :lol: ), da se je proga dejansko gradila na levem bregu Drave in da je sam, kot udarnik, sodeloval pri tem. Dela so bila prekinjena, preden so se začele polagati tirnice. Cilj pa je dejansko bil povezati sam Maribor s kopališčem na Mariborskem otoku....

@ŽC, hvala za članek, ga je bilo zanimivo prebrati....

LP

Jože
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

_Borsig_ napisal/-a: Znano mi je samo, da je trasa že bila narejena, tiri pa mislim da nikoli niso bili položeni!
Z zgornjo ugotovitvijo je Borsig-ova misel potrjena :lol: :lol:

Izkazalo pa se je, da Ljubitelj takrat ni bil dovolj :old , da bi zastonj delal na spodnjem ustroju pionirske proge :lol: :lol:
Ljubitelj napisal/-a:
Kot star Mariborčan ti lahko povem, da v zgodovinskem spominu za 55 let nazaj ni nobene informacije o pionirski železnici na tej trasi. Res pa je, da smo to traso, ki si jo označil po levem bregu uporabljali za vsaj 55 let nazaj pri kolesarjenju (oziroma sem se peljal na kolesu). Kdaj pa so to obrežno pot naredili pa ne bi vedel.

Ja, sedaj vemo :wink:

Imam pa ta

Slika

že eno leto doma, pa sem šele včeraj zagledal ta članek :roll:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Industrijski tir: STUDENCI SOKOLSKA - HE MARIBORSKI OTOK

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

O pionirski progi v MB piše tudi Karol Rustja v koledarju SŽ, ki je izšel ob 150 letnice železnice...

Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Odgovori