Signali itd...

Vse okoli izdelovanja maket in elementov na njej.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Signali itd...

Odgovor Napisal/-a totimato »

Razdeljeno iz teme: "Pomen signalov"- iz Splošno.
Mod. Dolfe





Če se lahko uštulim v temo, se mi zdi, da moje vprašanje najbolje paše semkaj.

Če vzamemo izsek tirne situacije:

Slika

(prosim, na hitro narisano, glavno da se vidi)


Zanima me postavitev glavnega signala (iz člena 11 prej omenjene skripte) na točke A, B ali C. Kje je prav da bi stal?
Kam je obrnjen, proti modri ali proti oranžni? Zanima me za primer, da je en sam (v primeru, da bi pravilen odgovor bil A in B).

Hvala!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a totimato »

Mislim, da sem našel svoj odgovor. Moje vprašanje ima preveč neznank, da bi lahko točno odgovoril.

Lep dan še naprej!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
Uporabniški avatar
alexa-lol
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 111
Pridružen: 06.08.2009, 20:59

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a alexa-lol »

Če je to situacija iz resničnega življenja lahko na Google Earth poiščeš pa prilepiš sliko
Uporabniški avatar
totimato
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 615
Pridružen: 02.01.2009, 11:00
Kraj: Zg. Polskava

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a totimato »

alexa-lol napisal/-a:Če je to situacija iz resničnega življenja lahko na Google Earth poiščeš pa prilepiš sliko

Ne, ni. To je izmišljeno.

Lep pozdrav!
Počasi. Sem na delu in ne na begu. Moj hobi, moja pravila.
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a cokla »

totimato napisal/-a:Če se lahko uštulim v temo, se mi zdi, da moje vprašanje najbolje paše semkaj.

Če vzamemo izsek tirne situacije:

http://www.shrani.si/f/3O/8F/YOfDVlO/tirnasituacija.jpg

(prosim, na hitro narisano, glavno da se vidi)


Zanima me postavitev glavnega signala (iz člena 11 prej omenjene skripte) na točke A, B ali C. Kje je prav da bi stal?
Kam je obrnjen, proti modri ali proti oranžni? Zanima me za primer, da je en sam (v primeru, da bi pravilen odgovor bil A in B).

Hvala!
Tukaj je pa potrebno več podatkov...( v katero stran se odvija "redni promet" , katere signale si imel v mislih ) Predvidevam , da je to za maketo..

Če se vozi po puščicah bi jaz postavil signale tako...
Slika

...če se pa vozi v obe smeri pa mora biti signal tudi v nasprotni smeri ...

Slika

Če je prostor mora biti postavljen "rdeči signal" na desni strani tira. Na drugem tiru pa itq ni potreben signal ,ker vozi vlak le v eno ali drugo smer. Razen , če imaš izolirane odseke... :hmm
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Zdravo. Ker je že beseda o signalih, bi tudi jaz imel nekaj za vprašati. Namreč zanima me, kje bi bilo smiselno na "mojem Ormožu" postaviti signale? Tirna shema je, kot sem že nekajkrat omenil, zrcalna slika realne situacije pred prenovo. Promet bo potekal čimbolj realistično, to se pravi v vse možne smeri. Mogoče pa je na forumu tudi kakšen takšen strojevodja, ki je vozil v tistih časih po tej trasi: Pragersko->Ormož->Čakovec ali Murska Sobota.Ta bi še najbolje vedel, kako, kje in kakšni signali so bili takrat postavljeni. Današnja signalna ureditev Ormoža, ki pa resnici na ljubo še ne deluje v celoti, ne pride v poštev, kajti tudi tirna situacija ni takšna kot je nekoč bila, pa še signalov je sedaj za moje laične pojme kar nekoliko preveč. Za odgovore se že vnaprej zahvaljujem in vas vse skupaj lepo pozdravljam.
Mišo iz Lendave
P.S.
Še načrt:

Slika
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a Signal »

@mmatja, čeprav nisem železničar, si bom "drznil" delno odgovoriti na tvoje vprašanje.

V preteklosti je bila postaja Ormož, kljub temu da je pomembno cepišče, zavarovana le z uvoznimi likovnimi dvoročičnimi signali ("stoj", "prosto", "omejena hitrost"): UsA iz smeri Pragersko, UsB iz smeri Središče in UsC iz smeri Hodoš. Vsi signali so bili predsignalizirani z likovnimi predsignali.

Potem je sledila minimodernizacija SVN, stanje po njej prikazuje ta tirna shema.

Sledila je še faza pred končano (?) posodobitvijo celotne postaje (svetlobni uvozni in skupinski izvoznimi signali).

Odgovor (predlog) na prvo vprašanje po mojem mišljenju leži na tej tirni shemi, le dopolnil bi jo s svetlobnima skupinskima izvoznima signaloma proti Pragerskem in Središču.
Lahko pa uporabiš le modele svetlobnih signalov, saj so ti cenejši od likovnih.
Prijeten preostanek dneva
Signal
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a mmatja »

@Signal, hvala za odgovor in predvsem načrt, ki bo kar prav prišel. Glede samih signalov pa: Ali si mogoče mislil take ,ki so na spodnji sliki:

Slika

Če se ne motim so tole "avstrijski modeli "? Škoda, ker jih Viessmann več ne izdeluje. Jih bo treba nekako nekje drugje "izbrskat" in najti. Ali imaš mogoče kakšno idejo kje? Na E-bayu jih vsaj trenutno nisem uspel najti. Svetlobni pa tudi ne pridejo v poštev predvsem iz dveh razlogov:
1. Proizvajalca tipično Slovenskih svetlobih signalov ni, oziroma ne da bi jaz vedel zanj.
2. V tistem času, na katerega bazira moja tirna shema tudi v Ormožu ni bilo takšnih svetlobnih signalov. Jaz pa sem si zadal nalogo,da bom skušal samo postajo in tirno shemo, kakor tudi samo odvijanje prometa na njej, čimbolj približati realni situaciji tistega časa.
L.P.
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a Signal »

Da, takšne sem imel v mislih.
Prijeten preostanek dneva
Signal
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Ali se mogoče komu kaj "svita", kje bi se dalo takšne signale (ki so na zgornji sliki!) še nabaviti? Viessmann sicer še vedno izdeluje avstrijske signale, toda "ročice" na njih so sedaj spremenili in so nekoliko drugačne od tistih, ki so bile na teh signalih do pred kratkim in kakršne bi jaz potreboval. Ali mogoče kdo ve kje bi se dalo dobiti samo "ročice"?

Slika

To je slika signala, ki ga ima Viessmann trenutno v svojem prodajnem programu. Vse ostalo razen "ročic", je ostalo nespremenjeno in bi bili po mojem mnenju še najbolj primerni. Kakšno pa je Vaše mnenje?
L.P.
Nejc

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a Nejc »

mmatja napisal/-a:
To je slika signala, ki ga ima Viessmann trenutno v svojem prodajnem programu. Vse ostalo razen "ročic", je ostalo nespremenjeno in bi bili po mojem mnenju še najbolj primerni. Kakšno pa je Vaše mnenje?
L.P.
V najslabšem primeru razmisli o nakupu teh in morebitni predelavi.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Nejc napisal/-a:
mmatja napisal/-a:
To je slika signala, ki ga ima Viessmann trenutno v svojem prodajnem programu. Vse ostalo razen "ročic", je ostalo nespremenjeno in bi bili po mojem mnenju še najbolj primerni. Kakšno pa je Vaše mnenje?
L.P.
V najslabšem primeru razmisli o nakupu teh in morebitni predelavi.
Mislim, da razen zamenjave ročic (toda kje jih dobiti?), ni potrebno nobene dodatne predelave.V Viessmann-ovem katalogu iz leta 2005/06 ki ga imam, se namreč lepo vidi, da razen drugačne "ročice", niso spreminjali ničesar.
Nejc

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a Nejc »

mmatja napisal/-a: Mislim, da razen zamenjave ročic (toda kje jih dobiti?), ni potrebno nobene dodatne predelave.V Viessmann-ovem katalogu iz leta 2005/06 ki ga imam, se namreč lepo vidi, da razen drugačne "ročice", niso spreminjali ničesar.
Ravno to sem mislil, predelavo ročic. Še bolje bi se slišalo o novi izdelavi ročic. Jaz ne vidim veliko dela s tem.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Nejc napisal/-a:
mmatja napisal/-a: Mislim, da razen zamenjave ročic (toda kje jih dobiti?), ni potrebno nobene dodatne predelave.V Viessmann-ovem katalogu iz leta 2005/06 ki ga imam, se namreč lepo vidi, da razen drugačne "ročice", niso spreminjali ničesar.
Ravno to sem mislil, predelavo ročic. Še bolje bi se slišalo o novi izdelavi ročic. Jaz ne vidim veliko dela s tem.
Jaz pa mislim, da ni tako enostavno. Namreč ročice so luknjaste! Skoraj takšne so, kot so na spodnjem bavarskem signalu, samo da niso "ošiljene", ampak ravne. Če pa bi na teh signalih odrezal "špico", pa se mi zdi da bi bila ročica nekoliko prekratka.

Slika

L.P.
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Re: Pomen signalov

Odgovor Napisal/-a Signal »

Pa ne pozabiti prebarvati stebrov v črno-belo.
Prijeten preostanek dneva
Signal
Odgovori