Nove garniture Stadler

Debata okoli voznega parka
Odgovori
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4268
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a mkx »

Morda je bilo že kaj omenjeno na to temo: ali je podserija 610-1xx kompatibilna s starejši Stadlerji za vožnjo v spregi? Predvsem bi bilo najbrž koristno imeti možnost spreg med obema podserijama DMG.

In drugo vprašanje: kje vozijo garniture 610-1xx? Povsod in vse povprek ... ali pa so bile dodeljene na določena območja?
LP, Metod
Re 4/4
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4621
Pridružen: 01.09.2011, 21:55

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a Re 4/4 »

mkx napisal/-a: 20.08.2025, 18:25 Morda je bilo že kaj omenjeno na to temo: ali je podserija 610-1xx kompatibilna s starejši Stadlerji za vožnjo v spregi? Predvsem bi bilo najbrž koristno imeti možnost spreg med obema podserijama DMG.
Ni, ker so pri prototipnih očitno pozabili povedati. Nova programska oprema pri garniturah ni vedno brez posegov kompatibilna za nazaj. Enako je z lokomotivami. Je toliko različnih verzij, ker se jih prepočasi nadgrajuje, da so problemi s spregami in združljivost z zadnjo verzijo ETCS. Pač neumnost evropske železniške agencije, ki zahteva neprestane nadgradnje TSI, kar pa pri veliki količini vozil traja. Morda pa zato 105/106 ni dostavljen. Ali pa so ga uspeli uničiti že pred dobavo. :roll:
TGV Lyria
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2816
Pridružen: 24.03.2008, 20:13
Kraj: Baška grapa

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a TGV Lyria »

mkx napisal/-a: 20.08.2025, 18:25 In drugo vprašanje: kje vozijo garniture 610-1xx? Povsod in vse povprek ... ali pa so bile dodeljene na določena območja?
Vozijo že v 3 od 4 dizelskih kurilnic v Sloveniji. Enkrat lahko ugibaš, katera jih še ni dobila. Ne samo 1xx, tudi niti enega dodatnega 0xx ne.
610-101
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 192
Pridružen: 29.05.2024, 21:00

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a 610-101 »

TGV Lyria napisal/-a: 20.08.2025, 21:57
mkx napisal/-a: 20.08.2025, 18:25 In drugo vprašanje: kje vozijo garniture 610-1xx? Povsod in vse povprek ... ali pa so bile dodeljene na določena območja?
Vozijo že v 3 od 4 dizelskih kurilnic v Sloveniji. Enkrat lahko ugibaš, katera jih še ni dobila. Ne samo 1xx, tudi niti enega dodatnega 0xx ne.
Nova gorica?
desiro
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1676
Pridružen: 21.01.2008, 14:45
Kraj: Ljubljana

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a desiro »

TGV Lyria napisal/-a: 20.08.2025, 21:57
mkx napisal/-a: 20.08.2025, 18:25 In drugo vprašanje: kje vozijo garniture 610-1xx? Povsod in vse povprek ... ali pa so bile dodeljene na določena območja?
Vozijo že v 3 od 4 dizelskih kurilnic v Sloveniji. Enkrat lahko ugibaš, katera jih še ni dobila. Ne samo 1xx, tudi niti enega dodatnega 0xx ne.
No pa Nm jih tudi še nima...
The hardest part of my job is being nice to people who think they know how to do my job LOCOMOTIVE DRIVER
sraka1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 171
Pridružen: 16.01.2013, 23:58

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a sraka1 »

Re 4/4 napisal/-a: 20.08.2025, 21:44
mkx napisal/-a: 20.08.2025, 18:25 Morda je bilo že kaj omenjeno na to temo: ali je podserija 610-1xx kompatibilna s starejši Stadlerji za vožnjo v spregi? Predvsem bi bilo najbrž koristno imeti možnost spreg med obema podserijama DMG.
Ni, ker so pri prototipnih očitno pozabili povedati. Nova programska oprema pri garniturah ni vedno brez posegov kompatibilna za nazaj. Enako je z lokomotivami. Je toliko različnih verzij, ker se jih prepočasi nadgrajuje, da so problemi s spregami in združljivost z zadnjo verzijo ETCS. Pač neumnost evropske železniške agencije, ki zahteva neprestane nadgradnje TSI, kar pa pri veliki količini vozil traja. Morda pa zato 105/106 ni dostavljen. Ali pa so ga uspeli uničiti že pred dobavo. :roll:

O tem smo govorili na drugem forumu. Ne vem, meni se zdi popolnoma samoumevno, da je vlak iz iste serije (in le druge podserije) kompatibilen s starejšo podserijo za sprego. Torej brez, da bi ti morali izrecno povedati. Če že je do tega prišlo, pa bi pričakoval, da lahko to hitro rešijo s programsko nadgradnjo ene ali druge podserije (kot si že omenil - četudi se pa kak manjši kos strojne opreme menja, bi to načeloma vse moglo biti modularno - in se kvečjemu zamenja en modul v rack omari, kar zopet ni strašni poseg)...
andre85
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 849
Pridružen: 11.04.2014, 20:36
Kraj: Freilassing

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a andre85 »

Mogoče pa 610-105 deli usodo rezervnih delov, ki nočejo in nočejo priti v Slovenijo
Re 4/4
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4621
Pridružen: 01.09.2011, 21:55

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a Re 4/4 »

sraka1 napisal/-a: 24.08.2025, 23:00

O tem smo govorili na drugem forumu. Ne vem, meni se zdi popolnoma samoumevno, da je vlak iz iste serije (in le druge podserije) kompatibilen s starejšo podserijo za sprego. Torej brez, da bi ti morali izrecno povedati. Če že je do tega prišlo, pa bi pričakoval, da lahko to hitro rešijo s programsko nadgradnjo ene ali druge podserije (kot si že omenil - četudi se pa kak manjši kos strojne opreme menja, bi to načeloma vse moglo biti modularno - in se kvečjemu zamenja en modul v rack omari, kar zopet ni strašni poseg)...
Ne boš verjel, srbski KISSi že iz iste serije "ne morejo" v sprego. Sicer pa še enkrat. Tudi pri lokomotivah je enako, ker parametri, ki jih diktira novejša programska oprema, lahko odstopa od starejše (ker se zahteve TSI dvigujejo), ali pa je zgolj kakšen naslov drugačen. Pri lokomotivah se to sicer lahko elegantno reši s preklopom na ZMS in tako zaobideš višjo stopnjo WTB. ZMS je zgolj en, WTB pa dva. Splošni certificiran in tisti, kjer zahteve dviguje ÖBB.
Poišči si kakšno sliko lokomotive, ki je razdeljena na štiri stopnje. Vleka, zaviranje, pomožne naprave, vodenje in glej koliko različnih vodil gre sem in tja. Od glavnega do vseh računalnikov za te stopnje. Vhodno/izhodno vodilo za sprego je le en del celotnega podsitema.
Bi bilo pa logično, ampak zahvala gre evropski agenciji, kjer namesto da bi vse gradil okoli ene verzije, moraš nove standarde integrirati vsakič v novo verzijo. Veš koliko verzij ETCS-a je? Toliko, da nekatere lokomotive ne smejo čez mejo, ker Bl 3.6 ni kompatibilen s starejšo programsko opremo. 3.4 še nekako gre, ampak pogoj je jasen. Lokomotiva ne sme imeti nižji Bl kot proga.
610-101
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 192
Pridružen: 29.05.2024, 21:00

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a 610-101 »

sraka1 napisal/-a: 24.08.2025, 23:00
Re 4/4 napisal/-a: 20.08.2025, 21:44
mkx napisal/-a: 20.08.2025, 18:25 Morda je bilo že kaj omenjeno na to temo: ali je podserija 610-1xx kompatibilna s starejši Stadlerji za vožnjo v spregi? Predvsem bi bilo najbrž koristno imeti možnost spreg med obema podserijama DMG.
Ni, ker so pri prototipnih očitno pozabili povedati. Nova programska oprema pri garniturah ni vedno brez posegov kompatibilna za nazaj. Enako je z lokomotivami. Je toliko različnih verzij, ker se jih prepočasi nadgrajuje, da so problemi s spregami in združljivost z zadnjo verzijo ETCS. Pač neumnost evropske železniške agencije, ki zahteva neprestane nadgradnje TSI, kar pa pri veliki količini vozil traja. Morda pa zato 105/106 ni dostavljen. Ali pa so ga uspeli uničiti že pred dobavo. :roll:

O tem smo govorili na drugem forumu. Ne vem, meni se zdi popolnoma samoumevno, da je vlak iz iste serije (in le druge podserije) kompatibilen s starejšo podserijo za sprego. Torej brez, da bi ti morali izrecno povedati. Če že je do tega prišlo, pa bi pričakoval, da lahko to hitro rešijo s programsko nadgradnjo ene ali druge podserije (kot si že omenil - četudi se pa kak manjši kos strojne opreme menja, bi to načeloma vse moglo biti modularno - in se kvečjemu zamenja en modul v rack omari, kar zopet ni strašni poseg)...

Certificiranje nove programske opreme na vozilu je pa res znano kot hiter in poceni postopek🤦‍♂️
tango
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 134
Pridružen: 05.11.2009, 0:35

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a tango »

sraka1 napisal/-a: 24.08.2025, 23:00
Re 4/4 napisal/-a: 20.08.2025, 21:44
mkx napisal/-a: 20.08.2025, 18:25 Morda je bilo že kaj omenjeno na to temo: ali je podserija 610-1xx kompatibilna s starejši Stadlerji za vožnjo v spregi? Predvsem bi bilo najbrž koristno imeti možnost spreg med obema podserijama DMG.
Ni, ker so pri prototipnih očitno pozabili povedati. Nova programska oprema pri garniturah ni vedno brez posegov kompatibilna za nazaj. Enako je z lokomotivami. Je toliko različnih verzij, ker se jih prepočasi nadgrajuje, da so problemi s spregami in združljivost z zadnjo verzijo ETCS. Pač neumnost evropske železniške agencije, ki zahteva neprestane nadgradnje TSI, kar pa pri veliki količini vozil traja. Morda pa zato 105/106 ni dostavljen. Ali pa so ga uspeli uničiti že pred dobavo. :roll:

O tem smo govorili na drugem forumu. Ne vem, meni se zdi popolnoma samoumevno, da je vlak iz iste serije (in le druge podserije) kompatibilen s starejšo podserijo za sprego. Torej brez, da bi ti morali izrecno povedati. Če že je do tega prišlo, pa bi pričakoval, da lahko to hitro rešijo s programsko nadgradnjo ene ali druge podserije (kot si že omenil - četudi se pa kak manjši kos strojne opreme menja, bi to načeloma vse moglo biti modularno - in se kvečjemu zamenja en modul v rack omari, kar zopet ni strašni poseg)...
Marsikaj je samoumevno, a v praksi pa to ne pije vode. Dokler programska logika temelji na enkah in nulah, so z bilokakšno posodobitvijo ali združljivostjo križi in težave na vsakem koraku. Ni sicer vse tako črno, ampak dogajajo se tako smešne napake, da brez konkretnih testiranj nihče ne da žegna za obratovanje.
SIMY
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 962
Pridružen: 20.02.2006, 20:29
Kraj: Štajerska

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a SIMY »

včeraj sta prišla še dva,številk nisem videl (bil predaleč).
tonymontana
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 12.07.2011, 23:50

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a tonymontana »

TGV Lyria napisal/-a: 23.07.2025, 7:42
tonymontana napisal/-a: 22.07.2025, 22:44 Offtopic: čisto iz radovednosti, Stadler Flirt na bohinjski progi, prebral sem da so 2x dieselski 8-valjni motorji noter postavljeni. Ali ve mogoče kdo katerega proizvajalca. Pise da je norma emisij 3B, torej brez dpfja?
Hvala
Lp
Deutz.
A vprašanje glede emisij je zato, ker je včeraj 003 nenavadno kadil?
Noup nima veze nič z dimnostjo saj le tega nisem opazil. Verjetno sem prebral nekje da je EU 3B norma.
Zakaj pa je kadil? Slabo petrolovo gorivo?
Uporabniški avatar
maxima
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 701
Pridružen: 25.01.2015, 14:55
Kraj: Obalno-kraška
Kontakt:

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a maxima »

FLIRT DMG (33/41):
610-001/002 - v prometu, dostavljen 11.03.2020
610-003/004 - v prometu, dostavljen 31.07.2020
610-005/006 - v prometu, dostavljen 11.10.2020
610-007/008 - v prometu, dostavljen 11.10.2020
610-009/010 - v prometu, dostavljen 21.09.2020
610-011/012 - v prometu, dostavljen 21.01.2022
610-013/014 - v prometu, dostavljen 21.01.2022
610-015/016 - v prometu, dostavljen 03.02.2022
610-017/018 - v prometu, dostavljen 20.02.2022
610-019/020 - v prometu, dostavljen 20.02.2022
610-021/022 - v prometu, dostavljen 27.03.2022
610-023/024 - v prometu, dostavljen 27.03.2022
610-025/026 - v prometu, dostavljen 29.04.2022
610-027/028 - v prometu, dostavljen 29.04.2022
610-029/030 - v prometu, dostavljen 26.05.2022
610-031/032 - v prometu, dostavljen 22.06.2022
610-033/034 - v prometu, dostavljen 22.06.2022
610-035/036 - v prometu, dostavljen 20.07.2022
610-037/038 - v prometu, dostavljen 20.07.2022
610-039/040 - v prometu, dostavljen 26.08.2022
610-041/042 - v prometu, dostavljen 26.08.2022

610-101/102 - v prometu, dostavljen 04.12.2024
610-103/104 - v prometu, dostavljen 11.12.2024
610-105/106 -
610-107/108 - v prometu, dostavljen 19.06.2025
610-109/110 - v prometu, dostavljen 19.06.2025
610-111/112 - v prometu, dostavljen 17.07.2025
610-113/114 - v prometu, dostavljen 17.07.2025
610-115/116 - v prometu, dostavljen 31.07.2025
610-117/118 -v prometu, dostavljen 31.07.2025
610-119/120 - v prometu, dostavljen 14.08.2025
610-121/122 - v prometu, dostavljen 14.08.2025
610-123/124 - dostavljen 11.09.2025
610-125/126 - dostavljen 11.09.2025
610-127/128 -
610-129/130 -
610-131/132 -
610-133/134 -
610-135/136 -
610-137/138 -
610-139/140 -

FLIRT EMG (21/21):
510-001/002 - v prometu, dostavljen 24.06.2021
510-003/004 - v prometu, dostavljen 01.06.2021
510-005/006 - v prometu, dostavljen 21.09.2020
510-007/008 - v prometu, dostavljen 12.05.2021
510-009/010 - v prometu, dostavljen 27.02.2021
510-011/012 - v prometu, dostavljen 27.02.2021
510-013/014 - v prometu, dostavljen 15.04.2021
510-015/016 - v prometu, dostavljen 15.04.2021
510-017/018 - v prometu, dostavljen 12.05.2021
510-019/020 - v prometu, dostavljen 01.06.2021
510-021/022 - v prometu, dostavljen 24.06.2021
510-023/024 - v prometu, dostavljen 25.08.2021
510-025/026 - v prometu, dostavljen 17.11.2021
510-027/028 - v prometu, dostavljen 06.10.2021
510-029/030 - v prometu, dostavljen 21.01.2022
510-031/032 - v prometu, dostavljen 03.02.2022
510-033/034 - v prometu, dostavljen 03.02.2022
510-035/036 - v prometu, dostavljen 27.03.2022
510-037/038 - v prometu, dostavljen 24.04.2022
510-039/040 - v prometu, dostavljen 24.04.2022
510-041/042 - v prometu, dostavljen 26.08.2022

KISS EMG (10/10):
313-001/002 - v prometu, dostavljen 17.11.2021
313-003/004 - v prometu, dostavljen 26.11.2021
313-005/006 - v prometu, dostavljen 26.05.2021
313-007/008 - v prometu, dostavljen 08.12.2021
313-009/010 - v prometu, dostavljen 29.10.2021
313-011/012 - v prometu, dostavljen 28.07.2021
313-013/014 - v prometu, dostavljen 28.07.2021
313-015/016 - v prometu, dostavljen 29.10.2021
313-017/018 - v prometu, dostavljen 09.10.2021
313-019/020 - v prometu, dostavljen 26.11.2021

....................................................................
Skupaj: 64/72 (88,88%)
[/quote]
SIMY
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 962
Pridružen: 20.02.2006, 20:29
Kraj: Štajerska

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a SIMY »

Tudi 610-127 in 610-129 sta v Sloveniji,trenutno na testnih vožnjah.
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 897
Pridružen: 08.04.2008, 13:55

Re: Nove garniture Stadler

Odgovor Napisal/-a Anzee »

610-119/120 - v prometu, dostavljen 14.08.2025
Po manj kot dveh mesecih v SLO pa je vceraj naletel na skalo pri Vodmatu. Upam da ni prevelike skode...
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
Odgovori